aj la vizitka podlahla revolúcii

Ako všetko ostatné, aj la vizitka podľahla industriálnej revolúcii. Začalo sa vo veľkom podnikať, a ako nikdy predtým, bolo zrazu potrebné odovzdávanie vzájomných kontaktných informácií. Vizitka a obchodná karta sa zlúčili a boli rozdávané na menej formálnych udalostiach. Tu vznikli aj prvé rozpory s vyššou triedou, ktorá nesúhlasila s tým, aby sa vizitky používali takýmto dehonestujúcim spôsobom. Tento spôsob neformálneho podávania si vizitiek sa však veľmi udomácnil v USA. Preto aj vznikali veľmi chúlostivé situácie, ak sa obchodník z US predstavil anglickému gentlemanovi z vyššej vrstvy svojou jednoduchou zaužívanou vizitkov z US.

La vizitka pretrvala až do dnes. Etiketu vizitiek nahlodal nesmierne stroj času. No nejaké tie pravidlá pretrvávajú aj dodnes. A ak ste o nich nevedeli, dúfam že vám mojim pátraním ušetrím menšie faux pas.

Základné pravidlá modernej doby sú: nikdy nepodávame vizitky ľavou rukou, nikdy ju nepíšte na rýchlo rukou, vizitky mojú byť preložené do jazyka danej krajiny kde sa ňou chceme prezentovať ( preklad môžeme umiestniť aj na zadnú stranu vizitky ), Nikdy by sme ich nemali mať len tak pohodené a mali by vyzerať ako nové. Dávajte si pozor na ich poškodenie. Ja, le Vizi, radím uložiť vizitky do vizitkára.

Related Post