Mobilné klimatizácie sú pre ľudí čo preferujú operatívnosť

Pevne vstavané (stacionárne) klimatizácie sú zárukou stability a výkonu. Majú však pár výrazných nevýhod. Sú drahé (kúpa, montáž, prevádzka) a musíte kvôli nim búrať robiť stavebné úpravy. Pre tých, ktorí si tento model nemôžu dovoliť, sú tu mobilné klimatizácie. Malé, ľahké, okamžite používateľné. Netreba servisným robotníkom so školením dávať dvesto euro. Jednoducho ich vybalíte zo škatule a používate.

Mobilná klimatizácia

Samozrejme, na vykúrenie väčšieho rodinného domu alebo pracoviska, potrebuje klasickú stacionárnu split jednotku. Menšie klimatizácie využiteje v bytoch, oddelených miestnostiach, menších dielňach, na chalupe… Napríklad v historických budovách (pamiatkach) sa bez mobilných klimatizácií a zvlhčovačov dnes už nezaobídete. Stavebný úrad (po porade s Pamiatkovým úradom) vám tu totiž nepovolí žiadne moderné stavebné úpravy. Budova musí byť rekonštruovaná a prevádzkovaná tak ako bola postavená. A tu prichádzajú k slove prenosné spotrebiče. Prenosné a operatívne – to je hlavná devíza, malá hmotnosť, zbalíte ich ľahko do kufra auta.

Podmienkou však je, že mobilné klimatizácie musia väčšinou stáť pri okne (kvôli odvodu kondenzátu). Netreba kvôli tomu poškodzovať parapet ani okenicu, ale treba nechať pootvorené okno, čím trochu stráca prístroj na efektívnosti. Kvôli efektívnosti si však mobilnú klimatizáciu nikto nekupuje – toto je ich najväčšia slabina.

Mimochodom, existujú už aj varianty, kde sa kondenzát vyparuje do vzduchu a dokonca ho zvlhčuje (je možné to nastaviť podľa vlhkomeru). Aj správna vlhkosť vzduchu prispieva k zdraviu človeka. Suchý vzduch je nezdravý. Ideálna vlhkosť vzduchu je okolo 50 percent. Nedostatočná vlhkosť nie je dobrá na kožu, môže nás bolieť hlava, málo sa tvoria slzy a lekári by vám vedeli povedať asi desiatky ďaľších vecí. Prirodzene, v dobrom prístroji by nemal chýbať ani odvlhčovačí mód.

Nuž a napokon – aj mobilné klimatizácie majú funkcie ako veľké klimatizácie. Napríklad v zime dokážu prejsť na ohrievací režim, môžete na nich nastavovať teplotu, smerovať fukár, naprogramovať čas práce dopredu, dajú sa ovládať diaľkovým ovládaním či dokonca cez aplikáciu v telefóne (wifi majú zatiaľ len najdrahšie modely), vyberateľný vzduchový filter, niekoľko prednastavených módov… a to všetko za pár sto euro, čiže lacno. Akurát od nich nečakajte ktohovie aký veľký výkon a siahajte po nich skôr v prípade, že klimatizáciu nepoužívate nepretržite a vo veľkom priestore.

Related Post