Pižmo – poklad ukrytý v parfémoch

Čo sa vám v mysli vybaví, keď sa povie “pižmo”? Väčšine ľudí si zrejme domyslí nejakú súvislosť s parfémami. A vôbec sa nemýlia, pretože je to látka, ktorá sa mimoriadne cení práve v parfumérskom odvetví. Ale po poriadku.

Pravé pižmo

Zdrojom tejto látky je samec kabara pižmového. Je to taká menšia verzia nášho jeleňa alebo skôr srnca, vyskytuje sa napríklad v Pakistane, Indii, Číne a Tibete. O jej vzácnosti svedčí už to, že v staroveku ním voňali výlučne vládcovia. A vzácnosťou je aj dnes, pretože kabar je chráneným zvieraťom. Paradoxne, práve jeho pižmová žľaza tento smutný fakt zapríčinila. Našťastie, pižmo sa dá odoberať zvieratám bez toho, aby boli zabíjané, no na druhej strane to spôsobuje navýšenie ceny parfumov.

Pižmo sa však dá získať aj z iných zvierat. Napríklad ondatry pižmovej, tura pižmoňa severského, ale aj z rastlín. Známy je ibištek. Surové pižmo má prudko silný zápach, je veľmi živočíšny a to núti spracovávateľov veľmi ho riediť, aby vynikli pre parfémy žiaduce vône.

Mimochodom, z chemicko-biologického hľadiska má štruktúra pižma podobnú stavbu ako steroidy. Zrejme vďaka tomu je pre ľudský nos príťažlivý. Pôsobí ako feromóny.

Syntetické pižmo

Samozrejme, v dnešnej dobe sa dá chemicky napodobniť azda všetko. Pižmo nie je výnimkou. Už v roku 1888 sa to náhodou podarilo Albertovi Bauerovi. Náhodou preto, lebo sa snažil o syntetizovanie inej látky. Položil tak základ tzv. nitro pižmám, ale tie sa časom ukázali ako možné toxické látky. Preto sa dnes používajú iné druhy syntetizovaných pižiem, ale aj naďalej existujú parfumy s prídavkom toho pravého prírodného pižma.

Pižmové parfémy

Napríklad je často prísadou do vôní s orientálnym charakterom. Napríklad parfémy arabského pôvodu využívajú pižmo, ktoré je síce vo väčšine prípadov syntetizované, ale je dosť možné, že sa vo veľkej miere približujú zašlej sláve dávnych omamných vôní so skutočným pižmom.

Keď už sme pri Oriente, aj tam sa k slovu dostáva tzv. biele pižmo – čistý parfém voňajúci po vykúpanom tele. Ak chcete taký vyskúšať, hľadajte flakóny s označením “white musk”.

A čo naše končiny? Aj tu nájdeme parfumy v kombinácii sviežosti a bieleho pižma. Napríklad parfém Calvin Klein Sheer Beauty je postavený na základe pižma a vanilky. Samozrejme, je ich viac, napríklad ob Bvlgari alebo Joop!. Je len a len na vás, po ktorom parféme siahnete, len nezabúdajte, že pižmo sa označuje ako “musk”.

Related Post