Koniec s jarnou únavou: 5 rád, ako sa na jar dostať do formy

S prichádzajúcou jarou na nás útočí aj takzvaná jarná únava. Pocit nedostatočnej výkonnosti často pramení z nášho spôsobu života počas zimy. Obvykle totiž konzumujeme ťažké, mäsité jedlá a zabúdame dopĺňať ovocie a zeleninu. Navyše kvôli studenému a nevľúdnemu počasiu mnoho z nás obmedzuje pohyb. V tomto článku vám poradíme, ako po takej zime prekabátiť pocit jarnej únavy a dostať sa zase do formy.

1. Zaistite si dostatočný príjem koenzýmu Q10
Koenzým Q10 je látka, ktorú je naše telo schopné si do značnej miery vytvoriť samo. Jej nedostatok však môže viesť nielen k chorobám srdcového aparátu, ale aj k poklesu výkonnosti a odolnosti organizmu a orgánov. Preto je vhodné koenzým do tela priebežne dopĺňať. „Vo veku okolo 20 rokov sme s tvorbou koenzýmu Q10 sebestační. Už v 40 rokoch však srdce vie vytvoriť iba 68 % pôvodného obsahu koenzýmu a v 80 rokoch klesne produkcia pod polovicu. Tvorba je ešte viac obmedzovaná, ak trpíme zdravotnými problémami alebo užívame lieky na zníženie cholesterolu,” upozorňuje Klara Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá na doplnenie koenzýmu Q10 ponúka prípravok CoOmega, v ktorom je lepšie vstrebávanie koenzýmu Q10 podporené 3-omega mastnými kyselinami.

2. Načerpajte vitamín D
Vitamín D sa tvorí v našej pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Táto tvorba je možná najmä v jarných a letných mesiacoch, cez zimu naopak telo čerpá vitamín D z nahromadených zásob. Preto by sme mali na začiatku jari, kedy sú dni ešte krátke a slnečného svitu nie je veľa, svojmu telu vitamín D doplniť. Prispieva totiž k normálnej funkcii imunitného systému a slúži na udržanie normálnej činnosti svalov a stavu kostí. Ako jeden z mála vitamínov ho nenájdeme v listovej zelenine, naopak vhodným zdrojom na jeho doplnenie je rybí tuk. Nesmieme ale zabudnúť, že tento vitamín je rozpustný v tukoch, preto nám môže hroziť predávkovanie. Tomu sa vyhneme, ak zvolíme rybí tuk vo forme výživových doplnkov.

3. Zbavte sa škodlivých látok v tele

Po zime je naše telo zaplavené množstvom škodlivých látok. Práve kvôli nim sa môžeme na jar cítiť veľmi unavení, v strese a môžeme byť aj náchylnejší k chorobám. V rámci očistenie tela od týchto škodlivín je veľmi dobré posilniť pečeň a jej činnosť. Práve pečeň totiž stojí za úspešnou detoxikáciou nášho organizmu. K jej posilneniu sú vhodné napríklad výťažky z pestreca mariánskeho. Na našom trhu ich nájdeme pod názvom silymarín a okrem ochrany pečene a jej detoxikácie pomáha podporovať aj čistenie celého tela.

4. Nezabudnite na pohyb a tekutiny
Na jar by sme nemali zabúdať na pohyb. Počas neho sa totiž vylučuje hormón serotonín, ktorý zbavuje naše telo stresu, úzkosti a zlej nálady. Vhodná je akákoľvek pohybová aktivita – od behania, cez prechádzky na bicykli alebo tanec až po pokojné prechádzky v prírode. Vďaka nim si môžeme dopriať chvíľku sami pre seba, ktorá nám prospeje v každodennom boji proti stresu. V súvislosti s pohybom je nutné nezabúdať na dostatočný príjem tekutín, denne by sme mali vypiť aspoň dva litre vody, čaju, minerálky alebo džúsu.

5. Pomôžte si vitamínmi C a B
Proti jarnej únave je možné bojovať celým radom prostriedkov. Medzi ne patrí napríklad vitamín C, ktorý je možné nájsť v šípkach, keli, brokolici a kapuste. Podobne by sme mali do jedálnička zaradiť zdroje vitamínov skupiny B, teda napríklad vnútornosti, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice alebo strukoviny. „Vitamín C a vitamíny skupiny B prispievajú k normálnemu energetickému metabolizmu a k zníženiu miery únavy a vyčerpania,” vysvetľuje Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka vitamín C aj B-komplex v kvapkách. „Okrem toho tieto vitamíny pomáhajú k normálnej psychickej činnosti a normálnej činnosti nervovej sústavy. Vitamín C navyše prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, ” dodáva Stanislavská.

CoOmega Generica, cps. 60

CoOmega Generica obsahuje 60 mg koenzýmu Q10 a vysoko koncentrovaný rybí tuk (EPA/DHA). Táto kombinácia prispieva k udržaniu celkovej dobrej kondície, k zvýšeniu vitality a kladne pôsobí na životnú energiu. Použitý koenzým je získaný fermentačnou cestou, čo je prirodzený ľudský proces. Takto získaný koenzým je identický s koenzýmom prítomným v organizme. 3-omega mastné kyseliny (EPA a DHA) prispievajú k správnej funkcii srdca a pomáhajú udržať normálnu, zdravú hladinu triglyceridov v krvi.

Silymarin 140 Generica, cps. 60

Jediný produkt na trhu obsahujúci štandardizovaný extrakt z pestreca mariánskeho – silymarín a esenciálne fosfolipidy. Silymarín podporuje zdravie pečene, prispieva k jej ochrane a detoxikácii. Pomáha udržiavať funkciu pečene a podporovať trávenie a čistenie tela. Ďalej prispieva k ochrane buniek a tkanív pred oxidačným poškodením.

Vitamin C Generica kvapky, 30 ml

Vitamín C vo forme kvapiek, určený pre deti od 3 rokov. Kvapky majú višňovú chuť. Sú vhodné pre diabetikov, ich sladkosť zaisťuje xylitol. Užívanie produktov obsahujúcich xylitol namiesto cukru prispieva k udržaniu mineralizácie zubov.

B-komplex Generica kvapky, 30 ml

Prvý a jediný B-komplex vo forme kvapiek, určený pre deti od 3 rokov. Kvapky obsahujú všetkých 8 esenciálnych vitamínov skupiny B vrátane kyseliny listovej a vitamínu B12. Kvapky majú ovocnú príchuť. Sú vhodné i pre diabetikov, ich sladkosť zaisťuje xylitol. Užívanie produktov obsahujúcich xylitol namiesto cukru prispieva k udržaniu mineralizácie zubov. B-komplex kvapky je možné užívať aj dlhodobo bez rizika predávkovania.

O spoločnosti Generica

Spoločnosť Generica, s.r.o je najväčším slovenským výrobcom výživových doplnkov so sídlom v Piešťanoch. Portfólio spoločnosti ponúka viac ako 50 produktov určených na prevenciu a podporu liečby rôznych ochorení. Na slovenskom trhu pôsobí Generica už 16 rokov. Snahou spoločnosti je  naďalej prinášať na trh kvalitné inovatívne výrobky, ktoré sú cenové dostupné pre širokú verejnosť.

Výrobky spoločnosti Generica sú vysoko kvalitné, čoho dôkazom je výroba výživových doplnkov pre svetové farmaceutické spoločnosti a certifikát ISO 9011 a 14001, ktorého je Generica držiteľom už od roku 2004.

Kontakty

PharmDr. Klára Minczinger

produktová manažérka

e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz

tel.: +420 724 378 098

Veveří 102, 616 00 Brno

www.generica-bohemia.cz

Related Post