5 diét, ktoré môžu mať zlé následky

Letné teploty, ktoré vonku aktuálne panujú, nás nabádajú k návštevám bazénov, kúpalísk alebo rybníkov. Často sa kvôli tomu snažíme ešte na poslednú chvíľu zhodiť prebytočné kilá. Tak sa môže stať, že sa uchýlime k diétam, ktoré skôr ako rýchle výsledky môžu priniesť určité zdravotné komplikácie. Pripravili sme pre vás prehľad diét, ktoré pre vaše zdravie nemusia byť vhodné.

Diéta s vylúčením mäsa, mlieka aj vajec

Vegánska diéta radí vyškrtnúť z jedálnička mäso, mlieko, vajcia a ďalšie potraviny živočíšneho pôvodu. Hoci by sa mohlo zdať, že bez prijímania tukov sa naše telo rýchlejšie zbaví tukov už usadených, mali by sme si dať pozor. Ak potravu obmedzíme týmto spôsobom, hrozí nám nedostatok vitamínu B12, vápnika, železa a zinku. V prípade, že vylúčime aj rybie mäso, nám môžu chýbať 3-omega mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržať zdravý krvný tlak a srdce. Hoci je možné všetky tieto látky dodať umelo, pre zdravé chudnutie je dôležitá pestrá a vyvážená strava.

Vyhýbanie sa sacharidom

Princíp Atkinsonovej diéty je založený na jednoduchej myšlienke. Ak vylúčime sacharidy, z ktorých naše telo čerpá energiu, bude si ju musieť vytvoriť z ​​uložených tukov. Je teda možné konzumovať mäso aj mliečne výrobky v takmer neobmedzenom množstve, ale mali by sme sa zdržať ovocia, väčšiny zeleniny, sladkostí alebo napríklad zemiakov a ryže. „Atkinsonova diéta predstavuje pre organizmus obrovskú záťaž. Príliš veľa tukov totiž môže viesť k zvýšeniu cholesterolu. Navyše sa vylúčenie zeleniny a ovocia zo stravy môže podpísať na nedostatku vlákniny, “ vysvetľuje Klára Minczinger zo spoločnosti Generica, ktorá na trh uvádza šumivé tablety Redukta s obsahom chrómu, vlákniny a extraktu zo zeleného čaju, ktorý podporuje spaľovanie tukov. Chróm prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi, a tým znižuje chuť na sladké.

Jednodruhová diéta

Často môžeme naraziť na najrôznejšie diéty, ktorých jedálny lístok sa skladá takmer výlučne z jedinej potraviny. Tou môže byť napríklad ryža alebo jablká. Touto cestou je síce možné zhodiť pár kíl, ale fádnosť stravy má v dlhodobom meradle veľký vplyv na naše zdravie. Pestrá a vyvážená strava totiž prináša nášmu telu dostatok vitamínov i minerálov, zatiaľ čo v prípade týchto diét nám začnú čoskoro dôležité látky chýbať. Jednostranné diéty navyše nerešpektujú nutnosť prijímať vo vyváženom pomere bielkoviny, sacharidy a tuky. Nedochádza tak k zdravému chudnutiu, a naopak sa vystavujeme riziku závažného poškodenia organizmu.

Makrobiotická diéta

Základ makrobiotickej stravy tvoria predovšetkým obilniny, strukoviny, zelenina a rybie mäso. Úplne vylúčená by mala byť konzumácia sladkostí, kávy, alkoholu a korenia. Mäso a vajcia nie sú síce zakázané, avšak ich príjem je výrazne obmedzený a mal by byť vyvážený napríklad zeleninou. Väčšina zásad makrobiotickej stravy zodpovedá pravidlám zdravého životného štýlu. Napriek tomu aj tu sa môžu vyskytnúť riziká. Z dlhodobého hľadiska sa jedná predovšetkým o možný nedostatok živočíšnych bielkovín, a teda aj vitamínu B12, rovnako ako vápnika a železa. Striktní makrobiotici navyše prijímajú tekutiny iba podľa pocitu smädu, čo býva odborníkmi hodnotené veľmi negatívne.

Hladovka

Hladovanie je pre organizmus veľmi rizikové. Telo nemôže prijímať dôležité vitamíny a minerály. To spolu s významným zaťažením organizmu môže viesť až k výraznému oslabeniu imunitného systému. Ďalej môže dôjsť k veľkým stratám vody, ktoré sa môžu podpísať na prílišnom znížení krvného tlaku. Hrozí aj vypadávanie vlasov, rednutie kostí alebo vznik žlčníkových kameňov. Pri hladovke navyše nechudneme len tuky, ale dochádza aj ku stratám svalovej hmoty. Po ukončení takejto diéty existuje riziko takzvaného jo-jo efektu, lebo poklesol náš bazálny metabolizmus. Ten určuje, koľko energie spálime v pokoji len prácou životne dôležitých orgánov.

Redukta Generica, eff. tbl. 20

Šumivé tablety s obsahom chrómu, extraktu zo zeleného čaju a rozpustnej vlákniny inulínu. Zelený čaj pomáha telu využiť tuky ako zdroj energie. Chróm prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi. Vyrovnaná hladina cukru v krvi znižuje chuť na sladké.

B-komplex forte plus Generica, eff. tbl. 20

Šumivé tablety s príjemnou broskyňovou príchuťou. Unikátna kombinácia vitamínov skupiny B, zinku a zvýšené dávky vitamínu C. Vďaka rozpustnej forme sa okamžite vstrebe. Neobsahuje kofeín ani umelé stimulanty, farbivá ani konzervačné látky.

Calcium 500 forte Generica, eff. tbl. 20

Minerálny prípravok s obsahom vápnika, bez farbív, s náhradnými sladidlami. Vápnik je vo forme mliečnanu/glukonátu a vápnikových solí, ktoré sa v roztoku menia na kalcium citrát. Sú to vo vode rozpustné, telu vlastná zlúčeniny, preto sa tento prípravok vyznačuje výbornou rozpustnosťou bez sedimentu, zaisťuje vysokú biologickú dostupnosť a nespôsobuje zápchu. Navyše má veľmi príjemnú pomarančovú chuť.

Zinavit 600 Generica, eff. tbl. 20

Vitamínovo-minerálny prípravok s obsahom vitamínu C a zinku, s pomarančovou príchuťou. Vitamín C a zinok prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému, čo je dôležité hlavne v kritických ročných obdobiach jeseň – zima – jar. Zinok prispieva k udržaniu zdravých vlasov, nechtov a pokožky.

CoOmega Generica, cps. 60

CoOmega Generica obsahuje 60 mg koenzýmu Q10 a vysoko koncentrovaný rybí tuk (180 mg EPA/120 mg DHA). Táto kombinácia prispieva k udržaniu celkovej dobrej kondície, k zvýšeniu vitality a kladne pôsobí na životnú energiu. 3-omega mastné kyseliny (EPA a DHA) pomáhajú udržať zdravý krvný tlak, zdravé srdce, normálnu a zdravú hladinu triglyceridov v krvi.

CoOmega obsahuje pravý rybí olej z Nórska získaný z rýb severných oceánov. Ide o jeden z najčistejších rybích olejov na svete, prírodnú formu účinnej látky vo forme triglyceridov, ktoré majú vysokú vstrebateľnosť. Použitý koenzým je získaný fermentačnou cestou, čo je prirodzený biologický proces. Takto získaný koenzým je identický s koenzýmom prítomným v organizme.

O spoločnosti Generica

Spoločnosť Generica, s.r.o je najväčším slovenským výrobcom výživových doplnkov so sídlom v Piešťanoch. Portfólio spoločnosti ponúka viac ako 50 produktov určených na prevenciu a podporu liečby rôznych ochorení. Na slovenskom trhu pôsobí Generica už 16 rokov. Snahou spoločnosti je  naďalej prinášať na trh kvalitné inovatívne výrobky, ktoré sú cenové dostupné pre širokú verejnosť.

Výrobky spoločnosti Generica sú vysoko kvalitné, čoho dôkazom je výroba výživových doplnkov pre svetové farmaceutické spoločnosti a certifikát ISO 9011 a 14001, ktorého je Generica držiteľom už od roku 2004.

Kontakty

PharmDr. Klara Minczinger

produktová manažérka

e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz

tel.: +420 724 378 098

Veveří 102, 616 00 Brno

www.generica-bohemia.cz

Ing. Eva Stanislavská

marketingová manažérka

e-mail: marketing@generica.sk

tel.: +421 33-77 636 13

Vrbovská 39, SK-921 01 Piešťany

www.generica.sk

Related Post