Futbalová lopta a jej výber

Futbalová lopta sa od svojho vzniku postupne viac a viac zdokonaľovala. Dnešná doba ponúka obrovské množstvo futbalových lôpt rôznych značiek, druhov a veľkostí. Ak sa chcete pustiť do seriózneho hľadania a nekúpiť mačku vo vreci, tak by ste sa mali zamerať na nasledujúce kritéria pri výbere futbalovej lopty.

Veľkosť
Veľkosť futbalovej lopty určujú jej obvod a hmotnosť. Futbalová lopta sa vyrába v troch veľkostiach a to veľkosť číslo 3, číslo 4 a číslo 5.

Veľkosť lopty číslo 3 (obvod 59-61 cm a hmotnosť 312-340 g) je určená pre deti od 4 do 8 rokov.
Veľkosť lopty číslo 4 (obvod 63,5-66 cm a hmotnosť 350-390 g) je určená pre deti od 9 do 12 rokov.
Veľkosť lopty číslo 5 (obvod 68-70 cm a hmotnosť 410-450 g) je určená pre deti od 12 rokov (odľahčené verzie), pre dorastencov a dospelých (vyššie váhy).

Veľkosť lopty vyberajte podľa vekovej kategórie hráčov (futbalistov). Pre menšie vekové kategórie je vhodné dodržiavať predpísanú veľkosť lopty. Zabránite tak častým zraneniam mladých futbalistov z presílenia. Aj detskí lekári a špecialisti na pohybové ústrojenstvo odporúčajú dodržiavať uvedené zásady, pretože detský pohybový aparát nie zvyknutý na veľké zaťaženia v porovnaní s telom dospelého športovca.

Výhodou pri kúpe správnej futbalovej lopty je, že jej veľkosť je zvyčajne viditeľne vyznačená na plášti lopty (na vrchnej vrstve).

Účel
Podľa účelu rozdeľujeme loptu na bežné použitie (futbal na sídlisku, v školách a vo voľnom čase), na tréningovú futbalovú loptu a loptu zápasovú.

Lopta na bežné použitie – je určená prevážne pre sídliskových futbalistov, víkendových futbalistov, futbalových partií, ktorým až tak nezáleží na super drahých loptách, ale hrajú len pre zábavu (samozrejme aj kvalitnejšia futbalová lopta na zábavu neznamená zlý výber).

Tu sa dajú vybrať lopty dobrej kvality za ceny do 15 Eur. Ak chcete, aby Vám lopta vydržala dlhšie, tak je potrebné trošku vyššia investícia maximálne do 25 Eur.

Tréningová lopta – je určená pre účely tréningu a približuje sa vlastnostiam lopty určenej na majstrovský zápas. Tréningové lopta nemusí spĺňať také prísne parametre ako lopta zápasová. Kvalitné tréningové lopty poznáte napr. podľa označenia FIFA inspected a nižšej ceny lopty cca do 90 Eur.

Zápasová lopta – je určená na majstrovský futbalový zápas a musí spĺňať na Slovensku predpisy SFZ, ktoré sú podriadené medzinárodným futbalovým štandardom. Kvalitné zápasové lopty môžu mať označenie FIFA inspected (nižšie súťaže) alebo FIFA aproved (najvyššie súťaže). Ich cena sa pohybuje v stovkách Eur.

Odolnosť
Každá futbalová lopta musí mať určitý stupeň odolnosti hlavne voči hracej ploche, na ktorej je používaná. Jednoducho povedané lopta musí niečo vydržať. Kvalitná futbalová lopta by si mala po niekoľkých zápasoch udržať svoj tvar, nemala by byť veľmi poškodená na povrchu (závisí aj od drsnosti povrchu) a mala by si zachovať svoju farbu.

Prirodzene, že na trávnatú plochu a na umelý trávnik postačuje bežne odolná lopta. Na škváru, asfaltové a iné tvrdé plochy by ste mali vybrať špeciálne lopty s odolnejším vonkajším plášťom.

Futbalová lopta, ktorá veľkú veľkú a častú tréningovú záťaž je lopta vyrábaná TPUF technológiou, ktorá zaisťuje i odolnosť proti oderom aj na tvrdších hracích plochách. Takáto lopta je veľmi odolná, no zároveň pôsobí na dotyk mäkko a je veľmi pružná.

Materiál
Pri výbere futbalovej lopty podľa materiálu je potrebné povedať, že jednotlivé častí lopty určujú celkové vlastnosti lopty. Lopta sa skladá z troch častí: duša, výstelka a vrchná vrstva.

Duša sa nachádza vo vnútri lopty a dáva lopte jej správny tvar a pohyb. Duša môže byť vyrobená zo syntetického materiálu ako napr. butyl alebo z prírodného materiálu ako je latex. Butyl sa používa v lacnejších loptách a jeho výhodou je , že udrží dlhšie vzduch ako latexová duša.

Latexová duša sa musí častejšie dohusťovať. Má oveľa väčšiu elasticitu a lepšie odrazové vlastnosti ako butyl. Latex lepšie zachováva svoj tvar pri väčšej záťaži ako butyl. Latexové duše sa používajú v profesionálnych futbalových loptách, kde ponúkajú najlepšie futbalové vlastnosti lopty.

Výstelka sa nachádza medzi dušou a vrchnou vrstvou. Vyrába sa väčšinou z polyesteru. Vo všeobecnosti platí, že čím viac vrstiev výstelky, tým lepšie. Samozrejme, hrúbka a počet vrstiev je obmedzený, keďže lopta musí mať pravidlami definovanú veľkosť.

Niektorí výrobcovia si preto myslia, že namiesto viacerých vrstiev polyesteru vo výstelke je lepšie použiť hrubšiu vrstvu polyuretán vo vrstve povrchovej. Takáto lopta má zvyčajne vyššiu kvalitu ako lopta s viacerými vrstvami výstelky.

Pena sa tiež zvykne používať pri výrobe lôpt. Niektorí výrobcovia ju pridávajú ako extra vrstvu výstelky, čím sa lopta javí ako mäkšia. Pružnosť peny však spôsobuje, že pri kopnutí sa dočasne presunie z miesta kopu do iných častí a mení tak letové vlastnosti lopty. Takáto vrstva tiež absorbuje vodu a robí loptu tažšou.

Vrchná vrstva sa v dnešnej dobe vyrába zriedka z pravej kože (nasakuje vodu) väčšinou so zo syntetických materiálov (odolnejšie vode). Kvalitnejšie lopty majú povrch vyrobený z polyuretánu (odolné vode), tie lacnejšie z polyvinylchloridu (PVC).

Polyuretánové lopty sú mäkšie, viac podobné koženým loptám. Majú tiež lepšie hracie vlastnosti a sú menej ovplyvnené chladom, ako PVC lopty. Nie všetky polyuretánové lopty sú však rovnaké. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím je polyuretánová vrstva hrubšia, tým je lopta kvalitnejšia.

Počet panelov vrchnej vrstvy určuje ako sa lopta pohybuje vo vzduchu a ako ma hráč loptu pod kontrolou. Normálne sa lopta skladá z 32 panelov (20 šesťuholných a 12 päťuholných) Lopta s menej panelmi býva viac aerodynamická a rýchlejšia, zatiaľ čo s viacerými panelmi je viac kontrolovateľná a hraniaschopná. Menej panelov sa používa v profesionálnych ligách.

Odskok (pružnosť)
Každá futbalová lopta by mala mať určitú stanovenú pružnosť, aby sa nestalo, že po dopade sa lopta vôbec neodrazí. Ideálny odskok lopty je veľmi dôležitý pri preberaní resp. spracovávaní lopty.

Odskok lopty otestujte tak, že pustíte loptu voľným pádom z dvojmetrovej výšky na pevnú zem a po odraze zo zeme musí mať odskok v rozmedzí približne 100 cm až 155 cm. Odskok závisí od veľkosti futbalovej lopty – čím väčšia veľkosť lopty tým väčší odskok.

Samozrejme lopta musí byť nafúkaná na správny tlak, ktorý je vyznačený pri ventile lopty (napr. 0,8-1 bar). Na určenie tlaku sa používajú špeciálne tlakomery (niečo podobné ako meranie tlaku v pneumatikách).

Related Post