• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Patentovaný postup TVELu na výrobu hafnia zvýši bezpečnosť jadrových elektrární

30/11/15

Prevádzkovú bezpečnosť tlakovodných jadrových reaktorov môže zvýšiť nový patent ruského výskumného ústavu VNIINM, ktorý je súčasťou ruskej palivovej spoločnosti TVEL. Tento ústav si nechal patentovať technológiu výroby trubíc z hafnia, ktoré môžu nahradiť v súčasnosti používané prvky pre riadenie výkonu jadrového reaktora. Vďaka jeho vlastnostiam príde k zvýšeniu bezpečnosti jadrových elektrární.

Výskumný ústav VNIINM sa v rámci palivovej spoločnosti TVEL, ktorá je súčasťou štátnej korporácie Rosatom a je tvorená podnikmi na výrobu jadrového paliva, konverziu a obohacovanie uránu a výrobu plynových centrifúg, zaoberá výskumom a vývojom jadrového paliva a materiálov používaných na jeho výrobu.

Súčasťou aktívnej zóny jadrového reaktora sú aj prvky slúžiace pre riadenie výkonu. V prípade reaktorov VVER-440 to sú regulačné kazety, v prípade reaktorov VVER-1000 zase riadiace tyče, ktoré sú súčasťou palivových kaziet. Ústav sa zaoberá aj výskumom a vývojom týchto prvkov. Riadiace prvky sú zvyčajne vyrobené z karbidu bóru, čo je látka, ktorá veľmi dobre pohlcuje tepelné neutróny. Tým zabraňuje štiepeniu ďalších jadier uránu a znižuje tak intenzitu reťazovej štiepnej reakcie a aj výkon reaktora. Opačné vlastnosti má zirkónium, ktoré veľmi dobre prepúšťa neutróny, a preto je z neho vyrábané ochranné pokrytie palivových prútikov.

Generálny riaditeľ ústavu VNIINM, Valentin Ivanov, oznámil, že absorbčné vlastnosti hafnia sú niekoľkonásobne vyššie ako v prípade karbidu bóru a navyše v porovnaní s touto zlúčeninou ubúdajú s postupom času podstatne pomalšie. Hafniové riadiace elementy tak budú oveľa trvácnejšie, než tie súčasné, čo bude prispievať k bezpečnému prevádzkovaniu jadrových reaktorov.

Okrem toho pripravil ústav VNIINM technológiu výroby ochranných clôn – dosiek z hafnia. Používaním týchto clôn bude možné obmedzovať hromadenie druhotnej rádioaktivity v materiáloch nádoby reaktora. Ide o rádioaktivitu, ktorá vzniká ožarovaním pôvodne nerádioaktívneho materiálu. Vďaka tomu dôjde k zníženiu radiačnej záťaže materiálu reaktorovej nádoby a tým k predĺženiu doby jej prevádzky.

Vedci zo spoločnosti Čepeckij mechaničeskij závod (súčasť TVELu) otestovali výrobu hafniového prášku pomocou elektrolýzy. Tento postup výrazne zlacnie výrobu hafnia a umožní tak jeho použitie v jadrovej energetike v priemyselnom meradle.

Vedci z ústavu VNIINM pripravili aplikáciu patentovaných postupov výroby v petrochemickom a elektrotechnickom priemysle a v lekárstve.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273