• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Energetika

31/08/12 Tags: energetika, energia

Časť obyvateľstva v niektorých vyspelích krajinách protestuje proti jadrovej energetike a tieto protesty nabrali na intenzite v poslededných rokoch dvadsiateho storočia, obzvášť po černobilskej havárii. Podstatou protestou je hlavne poukázanie na riziká spojené s prevádzkou elektrární, s ich nákladnou výstaubou a problémami s jadrovím odpadom a ťažbou paliva.

V niektorých krajinách existujú vďaka sústavnému tlaku odporcou jadrovej energie, plány na odklon od jadrového programu. Príkladom môže byť Rakúsko, kde referendum v roku 1976 vetsinou hlasou rozhodlo o tom, že takmer hotová jadrová jadrová elektráreň Zwenderdorf nebude uvedená do chodu a štát sa od jadrovej energie odkloní. Tak nakoniec namiesto jadrovej elektrárne bola postavená elektráren tepelná, ktorá spaluje polske a česke uhlie. Veľké vlny nepokojov, zvlášť z rakúskej strany, prebiehajú a prebiehali pre dostavbu a chod elektrárne Jaslovské Bohunice. Nemecko ma na základe energetickej politiky z roku 1998 program útlmu jadrovej energetiky, na ktorom sa v roku 2000 dohodla vláda a pozorovatelia jadrových elektrární. Síce tento program bol v roku 2010 čiastočne zrušený z rozhodnutia vlády a doba prevádzky elektrární predĺžená z ôsmich an štrnásť rokov, po nešťastí vo Fukušime sa Nemecko vrátilo viacmenej k pôvodnej dohode. Jadrové elektrárne budú odstavované postupne tak, ako budú nahradzované obnoviteľnými zdrojmi.

http://www.seas.sk/sk/uvodna-stranka

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273