5 rád ako pripraviť kamión na zimnú sezónu

Zima vie dať poriadne zabrať nie len profesionálnym vodičom, ale aj samotnému vozidlu. Pripravte svoj kamión na chladné počasie včas a predíďte mnohým nepríjemnostiam, ktoré by ste na dlhej ceste určite nechceli riešiť. Tu je päť najdôležitejších vecí, ktoré je dobré skontrolovať pred začiatkom zimnej sezóny.

Kontrola pneumatík

Podobne ako pri osobných automobiloch, je aj pri kamiónoch potrebné pred zimou v prvom rade prezuť pneumatiky a skontrolovať ich dezén. Nielenže znížite riziko šmyku, ale predídete vysokým pokutám. Policajti si totiž na zákonom stanovenej výške dezénu skutočne potrpia – zvlášť ak ide o kamión.

Okrem samotného povrchu pneumatík skontrolujte aj ich tlak. Prehustené alebo naopak nedostatočne natlakované pneumatiky môžu spôsobiť výrazné problémy v jazde a vplývajú aj na spotrebu. V prípade, že jazdíte aj v hustom snežení alebo v neudržiavanom teréne, skontrolujte si aj snehové reťaze. V niektorých prípadoch sú dokonca zo zákona povinné.

TIP: Osobitosti premávky v zimnom období definuje § 38 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon č. 8/2009 Z.z.). Nájdete ho na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

Kontrola čelného skla stieračov a kúrenia

Aj minimálna prasklinka na čelnom skle môže znamenať poriadné problémy pre vás a váš kamión. Silno namrazené sklo je totiž omnoho citlivejšie, preto mu hrozí väčšie riziko prasknutia. V rámci vašej predsezónnej kontroly by ste na to určite nemali zabúdať. Pri čelnom skle je dôležité myslieť aj na stierače. Výrobcovia odporúčajú ich výmenu každých šesť mesiacov, iste ale uznáte, že je to často zbytočné. Skontrolujte pred zimou ich funkčnosť a pogumovanú treciu časť. Ak nie je v poriadku, mohla by poškriabať (v zime veľmi citlivé) čelné sklo.

Preklepnite si tiež kúrenie. Na jednej strane je potrebné pre osobný komfort vodiča kamióna, na druhej strane predídete zaroseniu čelného skla, čo môže byť veľmi nepríjemné a nebezpečné.

Kontrola/výmena batérie

Bez elektroniky sa váš kamión skutočne ďaleko nedostanete. Aby vám batéria nevypovedala službu práve vtedy, keď ju najviac potrebujete, detailne si ju pred zimou skontrolujte. Chladné počasie znižuje jej kapacitu v niektorých prípadoch až o 50 % nehovoriac o tom, že zima vplýva aj na jej celkovú životnosť. Špeciálnu pozornosť venujte batérii najmä vtedy, ak je staršia než tri roky. Takúto batériu čím skôr vymeňte.

Kontrolu batérie vykonáte buď interným servisným technikom, priamo v servise alebo svojpomocne. Skvele poslúži voltmeter. Pozor však na to, aby ste batériu nemerali skôr ako 6 až 8 hodín od jej nabitia. Jej hodnoty sú totiž tesne po nabíjaní iné ako tie, ktoré reálne získate po ich ustálení. Pri výmene batérie tiež dbajte na správny typ batérie pre konkrétny kamión!

Vždy čerstvé informácie: Chcete vedieť o všetkých dôležitých informáciách pre začínajúcich, skúsených vodičov, dopravné spoločnosti alebo samotných zákazníkov? Prihláste sa do nášho newsletteru a odoberajte vždy čerstvé informácie priamo do svojho emailu.

Doplnenie a výmena kvapalín

Pravdepodobne najdôležitejšou bodom prípravy kamióna na zimnú sezónu je kontrola a doplnenie potrebných kvapalín. Ak chcete po dlhšej odstávke kamión bezproblémov naštartovať, určite nezabudnite na kvalitnú nemrznúcu zmes. Tu odporúčame nešetriť a kupovať skutočne kvalitné a overené kvapaliny s čo najnižším stupňom mrznutia. Nezabudnite tiež vymeniť vodu v ostrekovačoch.

Keby niečo

Zima môže priniesť rôzne nepríjemnosti, ktoré nijako neovplyvníte. Ako vodič kamiónu sa môžete v okamihu ocitnúť v ťažkej situácii, kedy nie je možné stráviť noc v hoteli alebo na čerpacej stanici. Nech už so svojím kamiónom skončíte kdekoľvek, ujistite sa, že máte všetko potrebné vybavenie na prekonanie chladnej noci. V prvom rade dbajte na teplé oblečenie, čiapku a hlavne rukavice. Tie sa hodia zvlášť vtedy, ak potrebujete v chladnom počasí opraviť defekt, vymeniť žiarovku alebo inú drobnosť. Taktiež pomôžu v prípade, že vám v kabíne odíde kúrenie.

To isté platí aj o kvalitnom spacáku.  Pri problémoch s  kúrením ho v zimných mesiacoch zaručene oceníte. Vždy, bez ohľadu na to, či je zima alebo teplo, majte v kabíne dostatočné množstvo vody. Nech už ide o kolóny alebo nepríjemnú poruchu, pitný režim musíte dodržiavať. Nezabúdajte taktiež na lieky a vitamíny. Je dobré pribaliť si tabletku od bolesti alebo lieky na prechladnutie a nádchu. Na záver už len jedna rada. Starajte sa o svoj kamión ako o hlavný nástroj vašich príjmov. Koľko pozornosti mu venujete, toľko odslúžených kilometrov odjazdí.

Zhrnutie

Praktický zoznam: 

  • prezutie pneumatík
  • kontrola dezénu
  • kontrola tlaku v pneumatikách
  • kontrola čelného skla
  • kontorla stieračov
  • kontrola kúrenia
  • kontrola/výmena batérie
  • kontrola el. prívodu k batérii
  • doplnenie nemrznúcej zmesy
  • doplnenie nemrznúcej kvapaliny do ostrekovača
  • ošetrenie karosérie
  • štartovacie káble
  • kontrola svetiel
  • ponožky, čiapka a rukavice
  • kvalitný spací vak
  • lieky na prechladnutie
  • zásoba čistej vody
  • skladacia lopata
Buďte doma v doprave. Sledujte nás na našom facebooku alebo sa zaregistrujte do nášho newslettera. Zadarmo získate množstvo tipov a noviniek.

Related Post