V Luhačoviciach čaká kúpeľných hostí bohaté kultúrne leto

Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) sa intenzívne pripravujú na tohtoročnú hlavnú kúpeľnú sezónu. Tradične ju otvorí trojdňové pásmo programov od piatku 10. mája do nedele 12. mája 2013, ktorého súčasťou bude posvätenie minerálnych prameňov. Nebudú chýbať ani dobové kostýmy, historické autá a bicykle, či koncert orchestra Melody Gentlemen Lednice. Vrcholom sobotňajšieho programu bude koncert Pavla Šporcla Gipsy Way. Vlani navštívilo Kúpele Luhačovice 28 532 hostí, v tomto roku by ich radi privítali viacej, predovšetkým z radov samoplatcov a zo zahraničia. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, obchodný riaditeľ kúpeľov.

,,Súčasťou otvárania prameňov je krojovaný sprievod s kňazom, ktorý sa v nedeľu 12.mája po svätej omši vyberie k jednotlivým prameňom a posvätia ich. Trasa povedie ako obyčajne od prameňa svätého Jozefa, cez Ottovku, až ku kaplnke svätej Alžbety. Počas celého popoludnia ožije kúpeľný park vystúpeniami súborov pri prameňoch, ktoré sa predstavia v hlavnom programe na Kúpeľnom námestí (Lázeňském náměstí). Programy sú voľne prístupné širokej verejnosti, na ktorých sa tradične zúčastňujú, okrem kúpeľných hostí, aj stovky návštevníkov okolia, ale aj zo Slovenska, ktorého hranice sú vzdialené len 27 km. Luhačovické kúpele sú totiž nielen populárnou liečebnou destináciou, ale aj obľúbeným cieľom jednodňovej turistiky a relaxačných a wellness pobytov. Hlavné kúpeľné kapacity na tento termín sú v predstihu vypredané, posledných niekoľko voľných miest je ešte k dispozícii vo vilkách “, konštatoval J. Dědek.

Dodal, že k Luhačoviciam každoročne patrí aj kultúrne leto s hudobnými a divadelnými festivalmi, ktoré významne obohacujú spoločenské vyžitie a príjemne spestrujú kúpeľným hosťom pobyt v Luhačoviciach. Ku kultúrnemu letu v Luhačoviciach od mája do septembra neodmysliteľne patria kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov od sláčikových komorných orchestrov, cez swing, dixieland, dychovú hudbu, folklór a spevácke súbory. V rámci kultúrneho leta sa predstavia, okrem iných, aj C. a K. dychový orchester Bratislava a Violin Orchester Bratislava Eugena Botoša, so sólistkou M.Eliášovou.

Návštevníci sa môžu ďalej tešiť na Luhačovické stretnutie rezbárskych majstrov ,,Krása v dreve ukrytá“ v dňoch 3.- 6. júna 2013. Poteší ich aj Luhačovické divadelné stretnutie (LUHAČOVICKÁ DIVADELNÍ SEŠLOST), čo je stretnutie ochotníckych divadelných súborov v dňoch 13.-15. júna 2013. Na podujatie tiež zavíta s komédiou Všetko o ženách Trenčianske Hradné divadlo. Vrcholom “kolonádnej sezóny” je prestížny koncert 65 členného orchestra Hudby Hradnej stráže a Polície Českej republiky, ku ktorému patrí prehliadka motorizovanej jednotky Hradnej Stráže a ukážka programu jednotky Hradnej stráže.
Tradičný festival Janáček a Luhačovice potrvá od 15. júla do 19. júla 2013, pripomína si už svoj 22. ročník a má v tomto roku na programe 5 koncertov. Bližšie informácie sú na www.lazneluhacovice.cz/janacek. Milovníci hudby na festivale privítajú svetovo známeho tenoristu zo Slovenska – Miroslava Dvorského. Počas leta ich poteší aj dvojtýždňová AKADÉMIA VÁCLAVA HUDEČKA (29.7. – 9.8.2013).
Na svoje si prídu aj milovníci divadla. Prehliadka komornej tvorby Divadelné Luhačovice vstupuje v dňoch 20. – 24.8.2013 do svojho jubilejného 15. ročníka. Dramaturgia ponúka výber najlepších, najzaujímavejších a ocenených komorných predstavení niekoľkých českých a slovenských divadelných scén. Bližšie informácie sú na www.divadelni-luhacovice.cz. Posledným festivalom je na sklonku leta Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom, v dňoch 13. – 15.9.2013.

Kúpele Luhačovice sú veľmi obľúbené u slovenských návštevníkov, ktorých sa tu ročne zrelaxuje a lieči cca 1000. V najbližších rokoch chcú ešte znásobiť počty slovenských klientov pravidelne navštevujúcich Luhačovice. Lákadlami pre Slovákov sú hlavne geografická blízkosť, pôsobenie najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča a jeho diela v Luhačoviciach, ale aj jedinečnosť a vzácnosť Luhačovických minerálnych vôd a liečivých prameňov. Luhačovice sú po ceste vzdialené iba 27 km od hraničného prechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Pre slovenských klientov sú tak rovnako dostupné ako slovenské kúpele. A to nielen vzdialenostne, ale aj finančne, či kultúrne.

Na území kúpeľov sa v súčasnosti nachádza 16 prameňov. Najznámejšie sú Vincentka, Ottovka, Aloiska, prameň Dr. Šťastný. V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Kúpeľná liečba je založená na využití prírodných liečivých zdrojov, v kombinácii s najmodernejšími liečebnými a rehabilitačnými metódami. Pri kúpeľnej liečbe sa minerálne vody používajú na pitné kúry, inhalácie a prírodné minerálne kúpele. Celkom je možné poskytnúť cca 60 procedúr rôznych typov. Okrem kúpeľných sa tu realizujú aj relaxačné a wellness pobyty. Liečebné procedúry sú poskytované v kúpeľných hoteloch Palace a Jurkovičov dom a v 5 špecializovaných terapeutických zariadeniach. Spoločnosť Lázně Luhačovice, a. s. disponuje ubytovacou kapacitou 1300 lôžok v 7 hoteloch (z toho 500 lôžok v 4 hviezdičkových hoteloch), 10 penziónoch a 2 detských liečebniach. Služby poskytuje 520 zamestnancov, z toho je 17 lekárov a 170 osôb zdravotníckeho personálu.

Viac informácií je na www.LazneLuhacovice.cz a www.HotelAlexandria.cz

Related Post