Zmena hradenia kúpeľných pobytov poškodzuje slovenské kúpele

Bardejovské kúpele zaznamenali za prvý polrok 2012 tržby vo výške 2,92 mil. EUR, keď ich navštívilo 6852 osôb, čo bolo o 1142 menej ako za prvý polrok 2011. Väčšina návštevníkov bola zo Slovenska, nasledovali klienti z ČR, Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Poľska, Nemecka, Rakúska a iných krajín. Hlavnou príčinou poklesu návštevnosti bola novela zákona z decembra 2011, ktorou boli pacienti s cukrovkou, trpiaci na vysoký tlak a s tráviacimi ťažkosťami, preradení zo skupiny A, kde je kúpeľný pobyt plne hradený, do skupiny B, kde si doplácajú na ubytovanie a stravu. Kúpele čiastočne pokles pacientov od poisťovní kompenzovali zvýšením počtu domácich samoplatcov a návštevníkmi v januári 2012 otvoreného komplexu Wellness Spa. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
,,Novela zákona postihla všetky slovenské kúpele, ale Bardejovské kúpele asi najviac, lebo majú zo všetkých najvyšší podiel pacientov v spomínaných diagnózach. Navyše nám ubudli aj Nemci a Česi. Cestné spojenie do Bardejova je nekvalitné, stále je nedobudovaná diaľnica do Prešova a najbližšie letisko je v Krakove, lebo do Košíc z Nemecka nič nelieta. Museli sme sa teda zamerať najmä na domácich návštevníkov, ktorí si pobyty hradia sami. Ich počet za prvý polrok stúpol o 20 %, ale pobyty sa skrátili, takže tržby od nich sa zvýšili iba mierne“, okomentovala vývoj T. Šatanková.
Dodala, že tak radikálny pokles klientov zdravotných poisťovní a tržieb od nich, ako spôsobila zmena legislatívy, nebude jednoduché vykompenzovať. Bardejovské kúpele však vyvíjajú v tomto smere rozsiahle aktivity a už im stúpol počet samoplatcov, rekondičných návštevníkov a účastníkov tzv. kongresovej turistiky. Tieto skupiny majú najväčší záujem o krátkodobejšie pobyty a víkendové wellness balíčky.
Dramatickú situáciu s preradením diagnóz do skupiny B čiastočne riešia Bardejovské kúpele pre pacientov z okolia namiesto klasického pobytu, aj ambulantnou formou. ,,Pacienti bývajú a stravujú sa doma a do kúpeľov dochádzajú autom alebo autobusom. Lekársku starostlivosť, ošetrenie a sledovanie lekárom a procedúry sa účtujú cez zdravotnú poisťovňu. Pre väčšinu pacientov to však situáciu nerieši, pritom vo veku 50 až 70 rokov majú hypertenziu dve tretiny ľudí. Očakáva sa rast výskytu cukrovky a podľa odhadov v priebehu piatich rokov bude trpieť na túto chorobu 20 až 25 percent ľudí“, upozornila T. Šatanková.
Kúpele sa budú snažiť pripravovať nové programy rôznym skupinám ,,na mieru“. Marketingové aktivity budú dlhodobo pôsobiť na prezentáciu Bardejovských kúpeľov ako jedinečného miesta na liečbu, oddych a aktívne trávenie voľného času. Už v tomto roku pripravili pre návštevníkov nové atrakcie, bohatý kultúrno-spoločenský program a opäť investovali do rekonštrukcií ubytovacích zariadení. Bardejovské kúpele sú v súčasnosti jednými z najlepšie vybavených liečebných zariadení, kde sa snúbi bohatá jedinečná tradícia a moderné liečebné postupy. V tvrdej konkurencii viac ako 20 slovenských kúpeľných zariadení a stovkách hotelových wellness a akvaparkov, sa Bardejovské kúpele presadzujú dlhodobo. Patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom 860 používaných lôžok k najväčším slovenským kúpeľom.
Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest a od minulého roka aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.
Viac informácií na : www.kupele-bj.sk
Centrálne rezervačné oddelenie:
Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549
E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk

Related Post