Za krvácanie ďasien môže zápal z nečistôt. Pridajte na čistení

„Mám to dané geneticky.“ „Máme to v rodine.“ „Môže za to moje tehotenstvo.“ „U mňa čistenie proste nefunguje.“ Tieto a mnohé ďalšie výhovorky počúvajú pri odhalení zanedbaného a pokazeného chrupu zubní lekári stále dokola. A tak znovu a znovu objasňujú: stav zubov vo väčšine prípadov odráža starostlivosť ich majiteľa. Ani dnes však mnoho Slovákov nevie, ako by optimálna starostlivosť o chrup a ústnu dutinu mala vlastne vyzerať. Prinášame preto prehľadný návod, ako vybrať zubnú kefku, prečo používať medzizubné kefky alebo akú techniku čistenia zvoliť.

Rada 1: Zubný povlak je mazľavý. Voľte kefku s mäkkými rovnými štetinami

Ľudia dokážu byť veľmi starostliví pri výbere vhodného oblečenia, dobrej večere, parfumu či napríklad rúžu. Pri kúpe zubnej kefky však, paradoxne, často siahnu po prvej, ktorá im v drogérii padne do ruky. Čistenie zubov tak mnohokrát podvedome urýchľujú, pretože im je nepríjemné a tvrdé štetiny im dráždia ďasná. Vybrať kvalitnú a vhodnú kefku je pritom základným kameňom dobrej starostlivosti. Podľa čoho vyberať?

Vhodná kefka by mala byť podľa odborníkov skôr mäkké štetinky. Zubný povlak je totiž mazľavejšej konzistencie, s čím si mäkké štetiny poradia lepšie ako tvrdé, ktoré môžu narušiť povrch zubu. Mäkké štetinky sú dokonca flexibilné a dostanú sa tak aj do menej dostupných miest bez toho, aby narušili okolité mäkké tkanivá. Mali by byť strihané jednoducho a rovno, všetky v rovnakej dĺžke. Striedanie dlhších a kratších štetiniek je skôr na škodu. Pre lepšie zapamätanie je možné použiť prirovnanie k metle – tou, ktorá má rovnako dlhé vlákna, zametiete lepšie ako tou, ktorá má niektoré trsy dlhšie ako iné. Dôležitá je aj hustota. Čím väčšia je, tým lepšie je čistenie. Kefku s dostatočným počtom štetín je možné spoznať tak, že má povrch pracovnej hlavičky kvôli bohatému množstvu štetiniek málo zreteľný. Vhodná kefka by mala mať dĺžku hlavičky maximálne na rozsah 2 alebo 3 zubov. S dlhšou hlavičkou bude podľa odborníkov čistenie menej efektívne, pretože sa štetinky nedostanú na všetky zakrivenia zubu a do povrchových nerovností.

Rada 2: Čistenie nie je veda. Je ale nutné robiť to poctivo

V čistení zubov existuje mnoho metód, od krúživej, Stilmanovej až po Bassovu. Techniky obvykle preferujú, prípadne kombinujú rotačné či krúživé pohyby s tými vertikálnymi a horizontálnymi. Niekto odporúča jemne krúžiť, iný zasa stierať zhora nadol. Vrstva povlaku sa najskôr formuje v oblasti krčku zubu. Ak chcete predísť zubnému kazu, mali by ste sa na túto oblasť zamerať. Odporúča sa začať na predných rezákoch hornej čeľuste a postupovať smerom dozadu, pričom časť štetiniek kefky by mala byť pod uhlom 45 % na ďasne a časť na ploche zubu. Čistite vonkajšiu stranu zubného oblúka a potom prejdite aj k jeho vnútornej strane. Pre pocit maximálnej čistoty je dobré zvoliť vhodnú pastu. „Kvalitná zubná pasta je taká, ktorá pomôže okrem príjemného osvieženia odstrániť nežiaduce mikroorganizmy v ústnej dutine a v hrdle. Pasty s hydroxyapatítom okrem toho dokážu pôsobiť antibakteriálne,“ radí MUDr. Pavel Hanzelka, odborný konzultant LR Health & Beauty, ktorá na trh dodáva zubnú pastu Microsilver Plus s čistým striebrom.

Rada 3: Krvácajúce ďasná naznačujú zápal. Neprestávajte s čistením

Akonáhle zbadajú krv pri čistení zubov, mnoho ľudí spanikári a kefku radšej odloží. Rovnako ako medzizubné kefky, dentálnu niť alebo ústnu vodu. To je ale najväčšia chyba. Zdravé ďasno je ružové a pri ľahkom dráždení a čistení zubov bežne nekrváca. Ak teda ku krvácaniu pri čistení dôjde, môžete staviť na zápal spôsobený nevyčisteným zubným povlakom, ktorý sa vám na krčku a okolo zubu hemží baktériami. S nimi váš organizmus vedie boj a reakciou vášho tela je práve väčšie prekrvenie ďasna, jeho sčervenanie a prípadne opuch. V túto chvíľu je preto potrebné sa, naopak, všetkých nástrojov na čistenie chopiť a telu v boji s baktériami pomôcť. V opačnom prípade sa totiž môžete tešiť na vznik kameňa parodontózu alebo kývanie zubov. Výborným pomocníkom je okrem klasickej kefky tá medzizubná, ktorá svojím tvarom pripomína čistič fliaš. Priestor medzi zubmi je totiž bez nej v podstate nemožné udržať v čistote a bez povlaku. Ak neviete, akú veľkosť kefky zvoliť, poraďte sa so svojím zubným lekárom. Existuje totiž celá škála rozmerov, pričom príliš malá nevyčistí veľké priestory medzi zubmi, príliš veľká zasa môže poškodiť zuby a ďasná medzi nimi. Ak máte tak tesné medzizubné priestory, že sa medzi ne nevojde ani najmenšia veľkosť kefky, stavte na niť. Tú si namotajte na ukazováky, obtočte ju okolo zubu do písmena C a jemným pohybom sa s ňou posúvajte od korunky až pod úroveň ďasna. Na záver hygieny je dobré ústa vypláchnuť ústnou vodou.

Related Post