Vlasy vyrastajú z vačku podobnému útvaru pod kožou, ktorý sa nazýva vlasový folikul. To, čo vidíme ako vlas, je vlastne krčok vlasu, ktorým je keratinizované, pevné tkanivo, ktoré vyrastá z tohto folikulu.

 

Ľudia majú viac vlasových folikul na štvorcovom palci než väčšina vyšších primátov. Väčšina chĺpkov je jemná a veľmi svetlej farby, preto nie sú voľným okom viditeľné. To platí hlavne pre oblasť čela, ktoré má viac vlasových folikul než akákoľvek iná časť ľudského tela.

Silný, plne pigmentovaný vlas, ktorý je považovaný za “skutočný vlas”, sa nazýva terminalný vlas. Tieto vlasy sa nachádzajú na hlave, na obočí, na ploche nôh, v podpazuší a v oblasti genitálií.

Cykly rastu vlasov:

Fáza aktívneho rastu (tzv. anagénna)  trvá niekoľko rokov. Väčšina chĺpkov (85%) sa nachádza v tejto fáze. Počas tohto obdobia má vlas nadbytok melanínu.

Regresívna fáza, ktorá sa nazýva aj kategénna fáza alebo prechodná fáza,má životnosť približne dva týždne. V tejto fáze sa vlasový folikul začne zmršťovať. Počas nej vlas prestáva rásť, ale ešte nevypadáva. V tejto fáze sa nachádza asi 3% chĺpkov.

Konečná fáza, nazývaná aj telogénna fáza, trvá asi 5 – 6 týždňov. Na začiatku tejto fázy vlas odpočíva a na jej  konci vlas vypadáva a začína rásť nový vlas.

Bližšie informácie o jednotlivých cykloch nájdete tu https://nanogen.sk/vlasovy-cyklus/

Rozdiel vo vypadávaní vlasov medzi ženami a mužmi

Existujú vizuálne náznaky, ktoré môžu ženy na sebe badať v  priebehu času. Hoci vlasy u mužov majú tendenciu ustupovať od čela alebo temena hlavy, ženy majú tendenciu všimnúť si  stenčenie na hornej tretine až jednej polovice pokožky hlavy. Niekedy ich čelné línie zostávajú nedotknuté.

Diagnostika vypadávania vlasov

Keď pacient príde k lekárovi s obavami o vypadávanie vlasov, existuje  kombinácia viacerých spôsobov ako zistiť diagnózu.  Spravia sa predbežné krvné testy, aby sa lekár ubezpečil, že pacient netrpí poruchou štítnej žľazy alebo či vinníkom nie je autoimunitné ochorenie.

Ďalší spôsob, ktorý vám môže pomôcť zistiť korene vášho problému je všímanie si vašej rodiny. Áno, aj pri vypadávaní vlasov zohráva genetika dôležitú úlohu. Možno zistíte, že viacerí členovia vašej rodiny trpia, alebo trpeli, androgénnou alopéciou. Ide o druh dedičného ochorenia, ktoré postihuje asi 30 miliónov amerických žien. Alopécia sa najsilnejšie prejavuje okolo 50-tého až 60-tého roku života, ale prakticky sa môže vyskytnúť aj omnoho skôr, dokonca už počas dospievania.

Za normálnych okolností, keď vlasový folikul búda, je nahradený novým vlasom, ktorý má rovnakú veľkosť.  U žien sa vlasy stávajú jemnejšie a tenšie.

 

Related Post