• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Hlavné príčiny obezity

08/06/12

Genetické dispozície

Vieme, že minimálne z 50% je obezita podmienená geneticky. Ak sú obaja rodičia obézni, pravdepodobnosť výskytu rovnakého problému u ich potomka je 80%. Táto nevýhoda sa ale dá zmeniť zvýšeným úsilím pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov a dostatkom pohybovej aktivity.

Metabolické vplyvy

Energetické nároky organizmu určuje jeho telesná hmotnosť, pohlavie, stupeň fyzickej aktivity. Napriek tomu existujú rôzne individuálne, prevažne geneticky kódované faktory (ale aj individuálne skúsenosti s diétami a výška základného metabolizmu), ktoré energetickú rovnováhu ovplyvňujú. To znamená, že sa obezita môže objaviť aj u osoby, ktorá naozaj nekonzumuje viac než ostatní ľudia. Pravdepodobne sa ale menej pohybuje a vzhľadom k vrodeným dispozíciám si musí dávať väčší pozor na skladbu jedálnička.

Lieky

Niektoré lieky môžu zvyšovať chuť k jedlu a prispievať tak k rozvoju nadváhy. Sú to najmä niektoré antidepresíva, neuroleptiká (psychofarmaká), tranqulizéry (lieky na upokojenie), glukokortikoidy (hormonálna liečba – hormóny kôry nadobličiek, ktoré ovplyvňujú metabolizmus), gestagény (hormonálna liečba u žien).

Viac o zdravom životnom štýle sa dozviete na stranke Rapid life blog.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273