Ako na hyperaktívne dieťa? Najmenšie majte pri sebe, väčším doprajte šport a prechádzky

Deti sú rôzne – niektoré sa vydržia hrať hodiny samé s jednou hračkou, iné zas ani chvíľku neposedia a vymyslená aktivita ich zabaví maximálne na niekoľko minút. Príčinou môže byť ADHD, inak nezvládateľná porucha pozornosti, ktorou trpí 5 až 7 % detí. Vo väššine prípadov je teda vaše dieťa iba príliš temperamentné. Aj na takéto deti sa však dajú uplatniť rovnaké metódy upokojenia, ako u detí s ADHD.

Už novorodenci môžu vykazovať známky hyperaktivity

Pokiaľ vaše bábätko veľmi málo spí, stále sa budí a je nepokojné, môže ísť o syndróm ADHD. Pri deťoch v predškolskom veku je však ešte predčasné stanovovať diagnózu. V rámci prevencie je dobré novorodencov zavinovať, nosiť ich v šatke alebo tie trošku väčšie umiestňovať do ohrádky. Tesný kontakt bábätká neobmedzuje, ale naopak im dopraje pocit bezpečia, čo sa následne môže odraziť v ich osobnosti. „Živé batoľatá potrebujú aj živé hračky. Aby rodičia zachytili pozornosť svojho hyperaktívneho potomka, musia mu dopriať viac impulzov. Ideálne sú preto rôzne hracie deky, „chodánky“ alebo vibrujúce ležadlá, ktoré kombinujú hru s pohybom,“ radí výhradný distribútor vybavení pre deti značky Cam, Lukáš Fiala. Nadbytočnú energiu je dobré pri menších deťoch regulovať pomocou rytmu, napríklad hojdaním v kolíske či postieľke, alebo tancovaním na gymnastickej lopte.

Staršie deti zapojte do každodenných činností

Hyperaktívnym deťom najviac vadí, keď sú ponechané o samote bez činnosti, ktorá by odviedla ich pozornosť. Čo najskôr ich preto zapojte do vášho programu a každodenných činností. Požiadajte ich, napríklad, o pomoc pri umývaní riadu alebo varení. Čulých potomkov totiž baví plnenie najrôznejších úloh. Vymýšľajte im činnosti, pri ktorých vám majú niečo priniesť alebo zariadiť. Dajte ale pozor na náročnosť jednotlivých úloh. Temperamentné deti sa totiž pri neúspechu ľahko vzdávajú. Nebojte sa im dôverovať, zároveň ale myslite na vek dieťaťa a jeho reálne schopnosti. Jasne ale stanovte podmienky danej hry a trvajte na nich. Pokiaľ nemáte žiadnu činnosť, ktorou by ste dieťa zabavili, pusťte hudbu a trénujte rytmus. Hudobné tóny majú preukázateľne väčší upokojujúci potenciál, než slová. „Preto sa aj hračky pre staršie deti vyrábajú so zvukovými doplnkami. Hudba a zvuky deti zaujmú. Podporte tieto ruchy rytmickými cvičeniami, pri ktorých sa musia deti sústrediť a navyše ich to baví,” dodáva Fiala.

Pohyb svedčí deťom, aj rodičom

Pokiaľ je to čo i len trochu možné, trávte svoj voľný čas vonku – či už na záhrade, v parku alebo prechádzke po okolí. Dieťaťu tak poskytnete nové podnety k preskúmaniu, ktoré zaujmú jeho pozornosť. Normálnu chôdzu tiež môžete kombinovať s dupaním. Na hyperaktívne deti zaberá pohyb. Nebojte sa cvičiť aj vonku, ideálna je napríklad joga, pri ktorej vás môžu sprevádzať už trojroční potomkovia. Práve joga je ideálna na upokojenie a trénovanie pozornosti, pretože sa dieťa bude musieť sústrediť na jednotlivé cviky. Navyše, získa väčšiu flexibilitu a naučí sa správne dýchať. Trénovať dýchanie môžete taktiež len tak. Zameranie sa na hlboké nádychy a výdychy deti prekvapivo upokojí a unaví.

Pri školákoch už riešte hyperaktivitu s odborníkom

Najskôr až pri nástupe do školy môžu odborníci s istotou povedať, či vaše dieťa trpí nezvládateľnou poruchou pozornosti. Typickými príznakmi sú neskrotná živelnosť, impulzivita a agresivita. Pokiaľ tieto stavy nezmiznú s nástupom do školských lavíc, okamžite vyhľadajte pomoc odborníka. Iba včasné prijatie patričných opatrení vám totiž pomôže poruchu pozornosti u dieťaťa zvládnuť.

Related Post