• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

5 tipov, ako na Vianoce nepribrať a vyhnúť sa problémom so zažívaním

21/12/12

Piešťany, 13. decembra 2012

V priebehu vianočných sviatkov je naše zažívanie vystavené hneď niekoľkým náročným skúškam. Konzumujeme veľké množstvo sladkých pokrmov, mäsa a ťažko stráviteľných príloh, navyše značný čas presedíme pri televíznych reláciách. Väčšina z nás tak vykročí do nového roka so zažívacími ťažkosťami a niekoľkými kilogramami váhy navyše. Čo robiť a aké látky prijímať, aby sme sa dôsledkom vianočného prejedania vyhli?

1. Doplňujme vitamín B

Vitamín B ovplyvňuje mnoho procesov v ľudskom organizme. Je nevyhnutný na trávenie, spracovanie živín či pri tvorbe tráviacich štiav. Zároveň sa podieľa na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín. Jeho nedostatok môže mať za následok celý rad zdravotných problémov. Pri zníženom množstve pyridoxínu čiže vitamínu B5 sa môžu dostaviť žalúdočné kŕče, nevoľnosti a zvracanie. Málo kyseliny listovej zase napríklad znižuje žalúdočnú sekréciu, čo môže mať za následok vážnu poruchu tráviacej sústavy a vstrebávanie potrebných živín do tela. Počas konzumácie vianočného pečiva a zemiakového šalátu by sme preto mali vitamín B pravidelne dopĺňať. Ak si chcete byť istí jeho dostatočným príjmom, môžete zvoliť napríklad formu výživových doplnkov.

2. Aktívne uhlie proti hnačke

Aktívne čiže živočíšne alebo čierne uhlie patrí medzi veľmi známych a spoľahlivých pomocníkov pri črevných a zažívacích ťažkostiach. Látka, ktorá sa najčastejšie predáva v podobe malých tabletiek, totiž pozitívne pôsobí najmä na nadmernú plynatosť a hnačky. Práve tie predstavujú pre mnohých z nás v priebehu vianočných sviatkov zásadný problém. Tablety sa zvyčajne podávajú v množstve 500 mg po každom jedle, prípadne každé dve hodiny podľa aktuálnej potreby. Vzhľadom k tomu, že neničí črevnú mikroflóru a nezaťažuje ľudský organizmus, je možné uhlie užívať dlhodobo. Denná dávka by však nemala prekročiť 4 000 mg.

3. Vápnik na správne trávenie

Vápnik je jeden z najdôležitejších minerálov, ktoré sa v ľudskom organizme vyskytujú. Okrem toho, že je súčasťou našej kostry, plní aj ďalšie podstatné funkcie. Je nevyhnutným prvkom procesu tvorby enzýmov a hormónov, ktoré regulujú správne trávenie a metabolizmus. Preto by sme ani v období vianočného hodovania nemali zabúdať vápnik nášmu telu dodávať. „Okrem toho, že je vápnik nevyhnutný na udržanie zdravých kostí a zubov, prispieva aj k správnej látkovej premene. Tá je veľmi dôležitá kvôli tvorbe energie. Takisto je tento minerál veľmi dôležitý pre správne fungovanie tráviacich enzýmov,” potvrdila Klara Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá patrí medzi popredných výrobcov výživových doplnkov.

4. Vláknina kvôli štíhlej postave

Vláknina patrí medzi nestráviteľné rastlinné zdroje, ktoré pomáhajú nášmu organizmu s pohybom potravy v tráviacej sústave. Znižuje riziko zápchy a sťažuje vstrebávanie cholesterolu a cukrov. Zároveň má vláknina schopnosť regulovať telesnú hmotnosť a hladinu energie, vďaka čomu patrí jej konzumácia k základom správnej výživy. V období Vianoc, kedy je na náš zažívací trakt vyvíjaný silnejší nápor ako v iných obdobiach roka, by sme teda mali denný príjem vlákniny navýšiť. Predovšetkým je potrebné čerpať z prírodných zdrojov a jesť viac ovocia, zeleniny a strukovín. Denný príjem vyšší ako 35 g však môže spôsobovať plynatosť či hnačku, preto by sme mali aj vlákninu prijímať v rozumnom množstve.

5. Hýbme sa

Hoci si väčšina z nás vianočné sviatky spája najmä s odpočinkom a relaxáciou, rozhodne by sme nemali zabúdať na zdravé množstvo pohybu. Ten je totiž výbornou prevenciou proti vzniku hnačky alebo zápchy, pôsobí proti bolestiam brucha, nadmernému nadúvaniu či žalúdočným vredom. Fyzická aktivita má zároveň blahodarný účinok na správny pohyb čriev a celý proces trávenia. Veľmi dôležitým faktorom je však pravidelnosť. Odporúčame preto urobiť si napríklad z hodinovej prechádzky svižnou chôdzou každodenný rituál a dodržiavať ho minimálne počas celej vianočnej dovolenky.

Kontakt pre médiá

Kateřina Machálková
Account Manager
LESENSKY.CZ
mobil.:  +420 773 049 494
e-mail: machalkova@lesensky.cz
Šumavská 416/15, 602 00 Brno
lesensky.cz | statisticky.cz

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273