10 krokov k pokojnému životu

Článok 10 krokov k pokojnému životu od známeho amerického blogera Lea Babauta som uverejnil s dovolením Pavla Říhu, ktorý ho preložil z angličtiny do českého jazyka. A ja potom do slovenského jazyka:). Tento článok je skvelým návodom, ako sa zbavovať dlhodobého stresu, ktorý ohrozuje vaše zdravie. Čo sa môže prejaviť aj vo forme chronických bolestí chrbtice. Ak si článok prečítate a použijete aspoň niektoré dolu uvádzané pravidlá, tak už po niekoľkých mesiacoch budete prekvapení, ako sa postupne vaše problémy s chrbticou stávajú minulosťou.

Ja už som niektoré pravidlá zrealizoval. Opustil som pre mňa stresujúce povolanie, začal som viac športovať a cvičiť cviky na chrbticu, schudol som 12 kg, zmenil som stravovacie návyky, optimalizoval financie, zbavil som sa pár nepotrebných vecí (daroval bezdomovcom a na charitu) a venujem sa viac svojej rodine. Všetko som to stihol v priebehu 6 mesiacov. Ponáhľajte sa pomaly a budete prekvapení, aké je to jednoduché. Prajem vám príjemné čítanie.

Pre mnoho ľudí je jedným z najväčších problémov stres – ich hektické a stresujúce zamestnanie, chaotická domácnosť, účty alebo zlozvyky ako nezdravé stravovanie, pitie a fajčenie vedú k starostiam, ktoré nikdy nekončia.

Ak je váš život plný stresu, rovnako ako bol kedysi ten môj, skúste niektoré z nasledujúcich pravidiel a uvidíte, či vám ho pomôžu zvládať s väčšou pohodou. Váš život samozrejme nikdy nebude úplne bez stresu. A aj keby to bolo možné, nemyslím si, že by taký život bol žiaduci a to preto, že stres je niečo, čo nás často ženie dopredu a pomáha nám v osobnom raste. Ale len v primeranej miere. Ak sa váš stres vyšplhá príliš vysoko, k šťastiu a zdraviu vám rozhodne nepomôže.

Nie je to tak dávno, čo som sa upísal stresujúcej práci, kvôli ktorej mi neostával prakticky žiadny čas na moju rodinu, fajčil som, jedol tučné jedlá a vôbec nešportoval. Bol som stále v dlhoch a robilo mi to veľké starosti. Vypadávali mi vlasy … Dobre, za to zrejme môže genetika, ale aj tak na mňa bola vtedajšia úroveň stresu príliš vysoká.

Preto som vo svojom živote podnikol zásadné zmeny. Dal som výpoveď, prestal som fajčiť a začal športovať a celkovo žiť zdravšie. Postupne som sa začal zbavovať svojich dlhov a predovšetkým som si osvojil návyky, ktoré pri každodennom použití vo všetkých ohľadoch zlepšili môj život.

Ako sa mi to podarilo? Jedno po druhom. Nikdy som sa nesnažil svoj život zmeniť naraz. Každý mesiac som zmenil jeden zo svojich zlozvykov a postupne sa v priebehu jedného alebo dvoch rokov môj životný štýl od základu zmenil.

Nezaručuje, že tieto pravidlá budú fungovať aj vo vašom prípade, v mojom však fungovali skvele. Vyberte si tie, ktoré vám vyhovujú najviac, a vyskúšajte ich jedno po druhom.

1. Jedno po druhom. Najjednoduchší a najlepší spôsob, ako začať znižovať svoj stres, je začať hneď. Snažte sa sústrediť len na jednu činnosť v jednej chvíli. Upracte si zo stola všetko, čo vás môže rušiť. Vyberte si jednu vec, s ktorou budete pracovať. Potrebujete napísať nejakú správu? Napíšte ju a nerobte nič iného. Ak chcete písať email, sústreďte sa len na neho. Chce to cvik, pretože často sa vám bude chcieť robiť čokoľvek iné, postupne sa v tom ale zlepšíte.

2. Zjednodušte svoje plány. Hektický program je jednou z najbežnejších príčin vysokého stresu. Zjednodušte ho tým, že zredukujete svoje záväzky len na tie najpodstatnejšie. Naplánujte si každý deň len pár dôležitých vecí a medzi ne vložte medzery pre oddych. Nemusíte sa zúčastňovať stretnutí, ktoré pre vás nie sú absolútne nevyhnutné. Opustite miestnosť, uvoľnite sa, bavte sa.

3. Hýbte sa. Každý deň urobte niečo pre svoje telo – prejdite sa, vyjdite si na túru, hrajte nejaký šport alebo napríklad skúste rôzne cvičenia alebo jogu. Zníženie stresu nemusí byť vyčerpávajúce. Jednoducho sa hýbte a užívajte si to.

4. Každý mesiac si vytvorte jeden nový zdravý návyk. Celkové zvýšenie vášho fyzického zdravia vám veľmi pomôže znížiť hladinu stresu. Nesmiete ale svoj život otočiť hore nohami naraz. Naučte sa pravidelne jesť ovocie a zeleninu. Prestaňte fajčiť. Naučte sa nejaké zdravé recepty. Namiesto limonád pite vodu. Jeden zvyk po druhom.

5. Venujte sa ukľudňujúcim činnostiam. Ktoré z aktivít, ktorá vás baví, vás zároveň upokojí? Pre mnoho ľudí to môže byť práve vyššie zmienené 4. pravidlo pohybu. Tiež to ale môže byť zdriemnutie, kúpeľ, čítanie alebo sex (ktorý sa môže rátať do 4. pravidla, ak sa mu venujete dlhšie ako 5 minút). Niektorých ľudí tiež upokojuje práce v domácnosti alebo na záhradke. Ďalší radi meditujú alebo sa prechádzajú prírodou. Nájdite si svoju upokojujúcu aktivitu a snažte sa jej venovať každý deň.

6. Zjednodušte svoje financie. Financie môžu byť veľkou záťažou pre vašu energiu a významným stresovým faktorom. Ak to platí aj vo vašom prípade, skúste vymyslieť nejaký spôsob, ako svoju situáciu zjednodušiť. Utrácajte menej tým, že nebude tak často chodiť do obchodov (či do kamenných alebo internetových). Skúste vymyslieť spôsob ako sa zabaviť zadarmo.

7. Užívajte si! Každý deň sa bavte, aj keby to malo byť iba na pár minút. Mňa napríklad baví hrať sa so svojimi deťmi – vďaka nim zabudnem na stres a vždy sa spolu zasmejeme. Tiež rád hrám loptové či stolové hry (aj so svojimi deťmi). Zabaviť môže tiež sex. Či už si vyberiete čokoľvek, hlavne sa smejte.

8. Buďte kreatívni. Pustite sa do nejakej kreatívnej aktivity, zaručujem, že je to ďalší skvelý spôsob ako sa vyhnúť alebo brániť stresu. Mňa napríklad baví písanie, iní ľudia napríklad radi maľujú, hrajú na nejaký hudobný nástroj, venujú sa keramike, výzdobe interiéru alebo niečo prerábajú, či už na záhrade alebo doma.

9. Zbavte sa nepotrebných vecí. Toto je môj osobný favorit. Baví ma napríklad aj pol hodiny prechádzať sa miestnosťami a zbavovať sa všetkých vecí, ktoré už nepotrebujem. Rozhliadam sa po miestnosti a akýkoľvek neporiadok buď vyhodím, alebo mu nájdem lepšie miesto. Keď takto svoj byt usporiadam, mám razom príjemné a pokojné prostredie pre prácu i hru. Aj v tomto prípade ale platí pravidlo, že by ste svoj dom nemali obracať hore nohami počas jedného dňa. Robte to postupne. Môže sa to stať jednou z aktivít, ktorou sa budete baviť.

10. Buďte dochviľní. Priznám sa, že dodržiavanie posledného pravidla nie je úplne jednoduché, ak máte šesť detí ako ja. Ale neskorý príchod do práce dokáže človeka vždy vystresovať. Snažte sa vychádzať skôr alebo si medzi jednotlivé aktivity naplánujte dlhšie medzery. Naplánujte si svoj deň s dostatočnými rezervami, veci totiž často zaberú viac času, než očakávate: uvoľnite si pár minút na prípravu, dochádzanie a na vybavenie všetkých potrebných záležitostí podľa ďalšej schôdzky. Ak sa niekam dostanete s predstihom, majte pri sebe niečo na čítanie.

Viac nielen o odbúravaní stresu sa dočítate v Leovej najnovšej knihe Život bez starostí. A ako sa vyhýbate stresu vy?

Pavel Říha je študent poznávajúci svoje vlastné ja, hľadač zmyslu v nezmyselnom svete, veľký fanúšik Lea Babauta, minimalistu a vychutnávajúceho si prítomné okamihy. Okrem zenhabits prevádzkuje Pavel taktiež badguy.cz, osobný blog, cez ktorý zdieľa svoje vlastné myšlienky.

Related Post