• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Zrkadlovka verzus kompakt

23/06/11 Tags: pricemania, zrkadlovka

Digitálna zrkadlovka ešte pred niekoľkými rokmi bola známkou vyššieho štandardu. S poklesom cien a nestálym vývojom techniky všetkého druhu sa stáva aj takáto fototechnika dostupnou pre širšie masy.
Od kompaktu sa líši tým, že vďaka zabudovanému zrkadlu poskytuje svojmu užívateľovi vernejší a kvalitnejší obraz.
Nemôžete byť sklamaný ak hneď potom, keď po prvýkrát chytíte do rúk túto hračku, vaše fotografie nebudú ako z kalendára. Kým s kompaktom dokáže fotografovať aj dieťa, na zrkadlovku si treba nechať rozumný čas. Je to ako pri šoférovaní. Čím viac cvičíte, tým ste väčším machrom.

Je dôležité vedieť čo chcete fotiť.

Pokiaľ chcete fotografovať len rodinne akcie, či dovolenku, zamyslite sa. Pokiaľ ste typ, ktorý fotoaparát vytiahnete nanajvýš trikrát do roka, siahnite po kompakte. Na veľké akcie si zavolajte profesionála.

Fotoaparát do vrecka alebo do samostatnej tašky

Len ťažko by ste zrkadlovku hodili do vrecka nohavíc. Keby sa vám to aj podarí, obávam sa aby ste nespôsobili menšie faux-pax, ak by vám gombík na nohaviciach nevydržal. Čo tým chcem povedať? Najľahšia zrkadlovka s objektívom má približne 500g kým váha kompaktu sa pohybuje okolo 130g. Preto si treba zodpovedať otázku, či vám nerobí problém chodiť so samostatným ruksakom alebo taškou.

Video

Pokiaľ ste boli zvyknutí na to, že v jednej skrinke máte k dispozícii aj kameru aj fotoaparát, pozor. Kým v takmer každom kompakte nájdete režim na záznam videa, v zrkadlovke to môže byť problém. Dva v jednom jednoducho niekedy nie je to pravé orechové.

Značka

Ak sa spýtate desiatich ľudí, akú značku uprednostňujú v elektronike, dostanete minimálne päť rôznych odpovedí. Koľko ľudí, toľko chutí. Existuje však pravidlo ako zúžiť výber značiek, a tak si správne vybrať to čo hľadáte. Treba si hneď na začiatku zodpovedať otázku, ako dlho a aktívne sa chcete fotografovaniu venovať. Kým jedna značka poskytuje k telu digitálnej zrkadlovky päť typov objektívov, druhý výrobca môže poskytovať k porovnateľnému typu tela desať objektívov.

Príslušenstvo

Kým ku niektorým kompaktom stačí dokúpiť pamäťovú kartu (pokiaľ nejde o kompakty s vymeniteľnými objektívom) alebo obal, zrkadlovka si vyžaduje väčšie investície. Výhoda, ktorú oceníte pri zrkadlovke je určite možnosť dokúpiť si blesky, objektívy, statívy a iné príslušenstvo. Tam to záleží už len od hrúbky vašej peňaženky.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273