Slovenské nárečie

Čo ste o slovenských nárečiach nevedeli

Nárečie alebo inak povedané dialekt je jazykový útvar, ktorým a hovorí na zemepisne ohraničenom území. Od iných  zemepisne vymedzených nárečí sa odlišuje istými charakteristickými znakmi. Výskumom nárečí sa zaoberá dialektológia.

Prečo práve sa zaoberať nárečiami ?

Nárečiami sa zaoberáme kvôli poznaniu dejín jazyka aj  poznaniu dejín spoločnosti, ktorá tieto nárečia utvárala, a napokon aj pre zveľadenie spisovného jazyka.

Slovenské nárečia sa vyvinuli v podmienkach, ktoré sa na území Slovenska vytvorili po zániku Veľkomoravskej ríše. Navzájom sa pomerne pestro líšia po zvukovej stránke aj v ohýbaní slov. Ďalej sa líšia  v tvorení slov a v skladbe to nie až taký rozdiel, avšak každé nárečie má rozličný slovník.

Základné rozdelenie nárečí

Nárečia na Slovensku boli už od začiatku svojho vývinu rozdelené na tri základné skupiny a to:

Západoslovenské, východoslovenské a stredoslovenské, boli už sformované v 15. storočí.

Stredoslovenské nárečia tvoria dve skupiny do severnej skupiny patria nárečia liptovské, oravské, turčianske a hornonitrianske. Južnú skupinu tvoria nárečia zvolenské, tekovské, hontianske, novohradské a gemerské.

Západoslovenské nárečia

  • Rozdeľujeme na severnú, východnú a juhozápadnú skupinu.
  • Do severnej skupiny patria nárečia hornotrenčianske, a to vlastné hornotrenčianske nárečie, kysucké a hornokysucké nárečie. Túto skupinu charakterizuje predovšetkým prítomnosť dvojhlások, čiastočná platnosť rytmického zákona a nominatív plurálu mužského rodu typu bracia, sinovia.

 

Východoslovenské nárečia

Nápadným znakom týchto nárečí je úplný nedostatok kvantity:  volam, davam, robim, muka, dobri, dobra a výrazný je prízvuk na predposlednej slabike. Delíme ich na tri základné skupiny a to na juhozápadnú, strednú a východnú.

Do juhozápadnej patria nárečia spišské, abovské nárečie juhozápadného Šariša.

Do strednej skupiny patria nárečia stredného a severného Šariša a zemplínske nárečie.

Do východnej skupiny patria nárečia užské a sotácke.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o slovenčinu tak si pozrite moju stránku http://www.filip-en.eu a kontaktujte ma.

 

 

 

 

 

 

Related Post