Jánošíkove dni slávia päťdesiatku

Terchová –  toto malebné zákutie nášho štátu každoročne poriada Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni. Pod monumentálnou nerezovou sochou Jánošíka sa tu zídu súbory z každého kúta sveta.  Inak to nebude ani tohto roku. Tie tohtoročné sa však budú niesť v duchu polstoročnice.  Od 26. do 29. júla 2012 sa tu predstaví vyše 1250 účinkujúcich. Každoročne sa vrátime do minulosti, priblížime si staré zvyky a vychutnávame si návrat do starých časov. Popri dominantnom folklóre nechýba ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav, prezentácia ľudových remesiel, razenie dukáta, či ohňostroj. Všade z každého kúta tu na Vás dýcha história. Folklórne súbory z viacerých štátov sveta ukážu a predstavia kultúru minulosti.
Program, ktorý Vám v tomto roku ponúknu je naozaj jedinečný. Aj vďaka tomuto okrúhlemu jubileu.

Štvrtok 26.07.2012  sa nesie najmä v duchu knižnej pamätnice, ktorá bude zaznamenávať celý vývoj tohto krásneho festivalu od jeho prvého uskutočnenia až po dnešok. Okrem klasických vystúpení umelcov, máte možnosť vidieť ocenenie osobností, ktoré prispeli k rozvoju tohto festivalu. Pozrite si razenie Jánošíkovho dukáta, alebo špeciálnu Jánošíkovú expozíciu. Návštevníci, ktorý do Terchovej chodia pravidelne už vedia že piatok je najlepší večer. Každoročne sa v ňom predstavujú umelci z Jánošíkováho kraja. Každý snáď pozná známy súbor Rosutec, Stavbár, či Liesku. Určite Vás milo prekvapia vystúpenie detských súborov. Deti v krojoch, pobehujúce v krbcoch a tancujúce pri cimbale, či harmonike sú naozaj neodolateľným zážitkom na pozeranie. Atmosféra v tento večer je vždy iskrivá a prvotriedna. A zábava utíchne až v raňajších hodinách. V sobotu je ako prekvapenie vystúpenie súboru Lúčnica. Potom prídu na rad umelci z iných krajín. Ak chcete poznať kultúru Macedónska,  či zažiť zábavu pri cimbale skupiny OLiNa s Českej republiky, je tento večer pre Vás ako stvorený. Súbory z iných krajín Vám ukážu rozdiely v kultúre a spôsobe života v minulosti. Máte možnosť porovnať kroje, tance a zvyky. A na záver to najlepšie. V nedeľu príde vyvrcholenie. Originálne predstavovanie furmanov aj muzík. Súbory z Terchovej, severného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova. Významný ľudia, ktorý sú úzko spätý s minulosťou Žilinského kraja. Množstvo rôznych krojov a zvykov, ktoré sa viažu k nášmu štátu. Toto všetko na Vás čaká na záver festivalu. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní je od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod s krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi na vozoch smerujúci do Vrátnej. A tak to bude aj tohto roku.  Bez konského vozového sprievodu, erbového podujatia festivalu, by sme už Jánošíkové dni ani nevedeli predstaviť. Súčasťou festivalu je už tradične aj svätá omša v kostole Svätého Cyrila a Metoda, kde sa schádza množstvo veriacich nielen zo Slovenska.

Terchová je obec s viacerými prívlastkami a prirovnaniami. Vďaka jej prekrásnemu okoliu a bohatej minulosti sa tu každoročne vracia množstvo turistov. Ak sa sem chystáte na dlhšie ako len na Jánošíkove dni, určite zablúďte do okolia. Mohutné skaly, úchvatné vodopády, horské zákutia okúzlia nejedného návštevníka tohto kraja. V letných mesiacoch Vás príroda v tomto kraji priam očarí. Lúky, pastviny a lesy sú ako stvorené na prechádzky, či túry. Vyberte sa na najvyšší vrch Chleb, alebo si urobte túru do malých, či veľkých Jánošíkových dier. Pozrite si z blízka skameneného modliaceho sa mnícha. Terchová má ozaj čo ponúknuť aj vďaka tomu sa sem každoročne vracajú stovky slovenských, ale aj poľských, nemeckých a českých turistov.

Navštívte tento kraj v tomto jubilejnom výročí budete mať určite neskutočné zážitky s programu, ale aj z okolitej prírody. Terchová čaká len na Vás.

Related Post