• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Čo všetko je potrebné na šnorchlovanie?

02/01/14 Tags: plutvy, potápanie, šnorchlovanie

Plánujete alebo chystáte sa na dovolenku? Šnorchlovanie vám nielen spríjemní dovolenku pri mori, či oceáne ale môžete si vďaka nemu zašportovať a spoznať nový, podmorský svet. Nie je náročné, nevyžaduje si žiadny špeciálny tréning či školenie a je vhodné pre všetky vekové kategórie. Čo všetko však k tejto aktivite potrebujete?

Potápačské okuliare

Potápačské okuliare sú nevyhnutnou potrebou pri šnochlovaní. Bez nich by ste nemohli objavovať krásy podmorského sveta. Je potrebné vybrať si vhodné okuliare, pretože môžu veľmi ovplyvniť celý zážitok zo šnorchlovania.

Potápačské okuliare sa skladajú zo šošoviek, remienku, ochrany nosa, tesniaceho pásika, rámu, nastavovacej spony a tzv. sukne. Šošovka, alebo zorník, sa vyrába z tvrdeného skla, ktoré je odolné voči rozbitiu a poškriabaniu. Priestor pre nos, nazývaný aj nosový kompenzátor, pomáha vyrovnať tlak vo vnútri masky. „Sukňa“ alebo lícnica okuliarov sa vyrába zo silikónu, ktorý priľnie k pokožke a dokonale tesní. Remienok a upevňovací pásik zas pomáhajú držať masku pevne na tvári.

Šnorchel

Šnorchel je v jednoduchosti trubica, ktorá vám umožňuje dýchať pod hladinou mora. Pri šnorchlovaní sa tak nemusíte vynárať vždy, keď sa potrebujete nadýchnuť.

Rozoznávame tri základné druhy šnorchlov – mokré, polosuché a suché. Mokrý šnorchel je bežný typ šnochla, s pevne ohnutým trupov v tvare „J“ a silikónovým náustkom. Jeho nevýhodou je, že po jeho zaplavení do neho vnikne voda a je potrebné ju odtiaľ odstrániť výdychom alebo ju ručne vyliať. Polosuchý šnorchlel sa vyznačuje ohnutou trubicou, ktorú je možné prispôsobiť na želaný tvar. Obsahuje aj výdychový ventil a vlnolam, ktorý zabraňuje preniknutiu vody zvrchu. Ventil zabraňuje vniknutiu vody do úst. Najbezpečnejší šnochel je suchý šnorchel. Oproti ostatným druhom obsahuje vnútornú klapku, ktorá neprepustí vodu dovnútra šnorchla ani po jeho zaplavení.

Plutvy

Vďaka plutvám sa budete pod hladinou pohybovať rýchlo a jednoducho. Pri šnorchlovaní nie sú nevyhnutné, no sú vhodné na dlhodobejšie šnorchlovanie a šetria energiu pri plávaní. Vďaka plutvám tak dosiahnete ešte dokonalejší zážitok a šnorchlovanie začnete milovať.

Plutvy rozoznávame podľa ich upevňovania na nohu. Botičkové plutvy sa vyznačujú plnou pätou, resp. plnou botičkou. Dobre držia na nohe, sú pohodlné a dodávajú pocit prirodzenosti. Botičkové plutvy sa kupujú presne na veľkosť nohy, nesmú otláčať, ani sa vyzúvať. Remienkové plutvy majú otvorenú pätu a na nohu sa upevňujú pomocou remienka. Ľahko sa nazúvajú a vyzúvajú a môžu sa použiť na viacero veľkostí nôh. Sú preto veľmi vhodné pre deti.

Pri nákupe šnorchlovacieho setu (potápačské okuliare + šnorchel + plutvy) dajte pozor na kvalitu materiálov, tak hlavných, ako plast, silikón či guma, ako i remienkov. Žiadny komponent nesmie byť poškodený, popraskaný alebo poškriabaný. Remienky by sa mali ľahko uťahovať, no nemali by pôsobiť lacným dojmom. Taktiež nieje dôležité len kúpiť kvalitný tovar, ale aj starať sa oň počas používania a po sezóne.

V každom dobrom špecializovanom obchode vám určite radi pomôžu a poradia s výberom a starostlivosťou o potápačské okuliare, šnorchel, či plutvy. Nezabudnite sa tiež poradiť aj pri nákupe cez internet – oslovte e-shop prostredníctvom e-mailu, či telefónu. Všetko si doma odskúšajte a v prípade, že sa vám nebude niečo pozdávať, máte zo zákona možnosť vrátiť tovar do 7 dní od dodania.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273