Zálesáctvo,Bushcraft,Survival,Príroda

Zálesáctvo,Bushcraft,Survival
Survival – prežitie v divočine, uniknutie z divočiny do civilizácie -> človek sa náhodne vyskytne v prírode, snaží sa prežiť a čo najskôr sa dostať naspäť do civilizácie.Super dokument na tému Survival-Prežitie je dokument Ultimate Survival Bear Grylls.Bear Grylls – Edward Michael Grylls, prezývka Bear, (* 7. jún 1974) je britský dobrodruh, spisovateľ a televízna osobnosť. Známym sa stal účinkovaním v televíznom seriáli Človek proti divočine a Ultimate Survival. Vo veku 23 rokov sa zaradil medzi najmladších Britov, ktorí vystúpili na Mount Everest. V júli 2009 sa vo veku 35 stal najmladším vedúcim skautom v Spojenom kráľovstve.Narodil sa v Bembridge na ostrove Wight ako syn britského konzervatívneho politika Sira Michaela Gryllsa. Žije v hausbóte na Temži, je ženatý a má troch synov.
Po skončení štúdii vstúpil do indickej armády a neskôr do SAS ako vojak, inštruktor prežitia a zdravotník. V SAS slúžil tri roky. Dvakrát sa zúčastnil misie v Severnej Afrike. Počas jednej akcie sa mu stala nehoda v Keni, keď sa mu vo výške 500 metrov neotvoril padák a zlomil si 3 stavce. Strávil 18 mesiacov na lôžku. V roku 2004 získal čestnú hodnosť poručíka (Lieutenant Commander).
V roku 2005 natočil štvordielny televízny seriál Escape to the Legion. Tu sa spolu s ďalšími 11 regrútmi v rámci seriálu zúčastnil na štvortýždennom výcviku francúzskej cudzineckej légie v Sahare.
Zálesáctvo,Bushcraft – poznávanie zručností našich predkov, dnes často útek z civilizácie do divočiny -> podstatou nie je len prežiť v prírode, ale aj užívať si čas strávený v prírode. Do slovenčiny môžeme bushcraft preložiť ako zálesáctvo, alebo lesná múdrosť.
Je jasné, že survival a bushcraft sa dopĺňajú, resp. základ je v podstate ten istý – znalosť prírody.
Bushcraft bol bežnou súčasťou života našich predkov. Žili v blízkom kontakte s prírodou, takže chápali jej zákonitosti, čerpali z nej všetko: materiál na príbytok, zbrane, veci každodennej potreby,taktiež potravu, poskytovala im aj priestor na zábavu, … Dnes je bushcraft skôr záľubou mnohých milovníkov prírody a poskytuje nám príjemný oddych od dnešného uponáhľaného sveta. Taktiež nám svojim spôsobom pomáha stať sa samostatnejšími a nezávislejšími od výdobytkov civilizácie (aj keď v dnešnej dobe je to naozaj ťažké).Všetky znalosti bushcraftu pochádzajú od prírodných kmeňov, z ktorých jednoznačne najvýznamnejšie, resp. najslávnejšie sú severoamerické domorodé (indiánske) kmene. Žili v prírode a brali si z nej všetko čo potrebovali, ale základom ich „filozofie“ bolo brať si len toľko koľko potrebuješ (čoho presným opakom je naša civilizácia)…

Related Post