• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Diamant – drahý kameň, ale aj pomocník

07/06/12

Diamant je snáď najznámejší a najdiskutovanejší drahý kameň. Diamanty boli ľudstvu známe a používané na dekoratívne účely už od starovekých čias. Najstaršie stopy vedú do Indie.

Tvrdosť diamantu a jeho schopnosť odrážať a lomiť svetlo (ktorej sa môžu vyrovnať snáď len Swarovski šperky) ho predurčujú na priemyselné použitie. To však hovoríme o priemyselne vyrábaných diamantoch. Tie prírodné sa využívajú ako drahé a cenné šperky. Diamanty sa tiež stali obchodným artiklom, na ktorom sa sledujú hlavne parametre 4C (skratka z angličtiny) – karát, rez, farba a jas. Každý diamant tiež môže inak odrážať svetlo, čo sa tiež využíva pri ich oceňovaní.

S diamantmi sa však spája aj množstvo kontroverzie. Ak chcete mať stopercentnú istotu “čistoty” pôvodu šperku, zvoľte radšej Swarovski šperky. Pri diamantoch sa totiž často spomínajú tzv. “krvavé diamanty.” Tento termín je spojený najmä s ich ťažbou, pri ktorej ľudia často prichádzajú o život v hrozných podmienkach. O miesta diamantovej ťažby sa tiež zvádzajú ťažké, krvavé a dlhotrvajúce spory a boje.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273