• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Ako ušetriť tepelným čerpadlom a slnečnými kolektormi

05/04/12 Tags: energetický certifikát, energia, slnecne kolektory, spotreba energie, tepelné čepadlá, tepelné čepadlo

Už piaty rok je v Slovenskej republike platná legislatíva, ktorá nariaďuje povinnosť vystaviť energetický certifikát. Energetický certifikát je dokument, v ktorom sú obsiahnuté hodnotenia a porovnania aktuálnej energetickej účinnosti a emisie oxidu uhličitého s parametrami, ktoré by dom, budova mohli dosiahnuť v budúcnosti. Výpočet dosiahnuteľných hodnôt sa vykonáva odhadom a poskytuje názornú predstavu o energetickej účinnosti a emisiach oxidu uhličitého, ktoré je reálne dosiahnuť po realizácii opatrení na úsporu energie.

K realizácii opatrení na úsporu spotreby energie určite možno zaradiť aj slnečné kolektory. Solárne kolektory sú názorným príkladom v praxi, ako podstatným spôsobom znížiť škodlivé emisie oxidu uhličitého a spotrebu klasických energií. Ide predovšetkým o zemný plyn, uhlie a ropu, ktoré sa využívajú na ohrev teplej úžitkovej vody a vykurovanie obytných domov, rodinných domov, administratívnych a výrobných budov.

Ďalším príkladom ako výrazne znížiť Vaše účty za spotrebovanú energiu na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody je tepelné čerpadlo. Toto dômyselné zariadenie je zkonštruované a vyrobené tak, aby získavalo a transformovalo energiu získanú zo zeme, vody, vzduchu na teplo, ktorého cena dramaticky z mesiaca na mesiac stúpa. Navyše, tepelné čerpadlo v letnom období spoľahlivo a zadarmo zabezpečí klimatizáciu miestností a to bez nutnosti investície do nákupu klimatizačnej jednotky.

Niet pochýb, že výroba tepla z alternatívnych zdrojov energie je investične náročná, ale v dlhodobom časovom horizonte sa určite vyplatí. Po niekoľkých rokoch sa nielen vráti, ale začne investorovi zarábať.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273