• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Zbierka zákonov a občiansky zákonník

29/10/12 Tags: zákony

Zbierka zákonov slúži na sprístupnenie zákonov, významných právnych dokumentov a iných právnych predpisov. Zbierka zákonov obsahuje ústavné zákony Národnej rady Slovenskej republiky, nariadenia vlády Slovenskej republiky, rozhodnutia ústavného súdu, rôzne iné vyhlášky, či znenia medzinárodných zmlúv.

Občiansky zákonník je súčasťou zbierky zákonov. Účinnosť nadobudol 01.04.1964. Občanský zákoník je zákonník, ktorý obsahuje predpisy občianskeho práva. Občiansky zákonník upravuje majetkové vzťahy právnických a fyzických osôb, vzťahy medzi týmito osobami a štátom, vzťahy, ktoré vyplývajú z práva na ochranu osôb. Občiansky zákonník opisuje, kto je účastníkmi týchto vzťahov, zákonné zastúpenie a iné zmluvy. Účastníkmi občianskoprávnych vzťahov sú fyzické osoby, právnické osoby a štát. Ak je štát účastníkom občianskoprávnych vzťahov, tak vystupuje ako právnická osoba. Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká jej narodením. Túto spôsobilosť majú aj právnické osoby.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273