Od spojov a tratí na východe závisí aj návštevnosť Bardejovských kúpeľov

Rozhodnutie ministerstva dopravy obmedziť priame rýchlikové spojenie Prešov – Bratislava na jeden nočný spoj je zlou správou pre návštevnosť Bardejovských kúpeľov a celkovo pre turistický ruch východného Slovenska. Aj opakované úvahy o rušení, či obmedzovaní vlakového spojenia na trati Bardejov – Prešov, majú podobné následky. Paradoxne to isté ministerstvo by malo cestovný ruch rozvíjať a podporovať. Bardejovské kúpele sa preto pridávajú k samospráve, podnikateľom a občanom východného Slovenska, ktorí protestujú proti takýmto zmenám poškodzujúcim celý región. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
,,Prevažná väčšina klientov Bardejovských kúpeľov využíva pri doprave na liečenie verejnú dopravu. Pritom, už teraz sa prakticky nedá dostať vlakom do Bardejova bez prestupovania. Obmedzením rýchlikového spojenia Prešov – Bratislava sa počet prestupov ešte zvýšil. No a už úplne scestné a neuveriteľné sú úvahy, ktoré sa opakujú, o možnom zrušení trate Bardejov – Prešov, vybudovanej ešte za Rakúsko – Uhorska. Na niekoľkotýždňové pobyty v kúpeľoch pacienti potrebujú značnú batožinu, s ktorou prestupovať je náročné. Pritom často ide o dlhodobo chorých, či hendikepovaných a starších občanov. Celospoločenské straty z obmedzovania spojov a rušenia tratí budú ďaleko vyššie ako dotácie potrebné na zachovanie tejto dopravy. Nielen Bardejovské kúpele, ale celý región príde o značné sumy, ktoré klienti a turisti so sebou prinášajú. Ohrozuje to aj zamestnanosť v cestovnom ruchu severovýchodného Slovenska“, upozornila T. Šatanková.
Dodala, že práve doprava je kľúčom k návštevnosti Bardejovských kúpeľov a celého regiónu. Nielen železničná, ale aj cestná sieť je nekvalitná. Kúpeľom navyše ubudli aj zahraniční návštevníci, najmä Nemci, lebo do Košíc z Nemecka a ďalších tradičných návštevníckych krajín nič nelieta. Podobne je tomu aj z perspektívnych východných trhov -Ukrajiny a Ruska. Neexistujúce letecké spojenia do Popradu a Košíc, kde sú najbližšie letiská, zabraňujú rozvoju turizmu a navyše ešte aj spojenie z týchto miest do Bardejova je problematické.
Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Viac informácií na : www.kupele-bj.sk
Centrálne rezervačné oddelenie:
Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549
E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk

Related Post