• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Zakladanie spoločnosti a mýty, ktoré ho sprevádzajú

03/02/13 Tags: nové trendy, založenie sro

Ak ste už rozmýšľali nad rozbehnutím vlastného biznisu, pravdepodobne ste už riešili aj otázku, či podnikať ako živnostník, alebo založiť vlastnú firmu. Posledné zmeny v daňovej legislatíve príliš živnostníkom do karát nenahrávajú. Vysoké odvody sú zväčša dôvodom, prečo živnostníci prechádzajú na spoločnosti s ručením obmedzením. Naopak, v prípade „eseróčiek“ býva častým strašiakom práve proces ich založenia. V prvom rade ide o samotnú výšku základného imania, v druhom rade o samotné založenie firmy. Ako to v skutočnosti je?

Áno, základné imanie treba skutočne zložiť. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že základné imanie nie je poplatkom za založenie spoločnosti, ale jej finančné zabezpečenie. Patrí teda spoločnosti samej. Samozný vznik firiem, je často odradzujúci. Platiť si právnika, ktorý spoločnosť založí, nemusí byť až tak drahé, no predsa platíte veľkú časť sumy práve za jeho drahý čas. Na druhej strane, podujať sa na založenie spoločnosti vlastnými rukami, si vyžaduje množstvo času na dôkladné preštudovanie tejto problematiky a obiehanie úradov. Čo vás však asi prekvalí ešte viac je fakt, že vás to vôbec nevyjde lacnejšie. Čo si teda vybrať?

Našťastie, je tu ešte jedna možnosť – založiť si firmu u spoločností, ktoré sa na zakladanie firiem špecializujú. Na internete ich nájdete množstvo, treba si však dávať pozor na tie s podozrivou absenciou údajov, či cenovými manipuláciami. Často ide o internetové spoločnosti, ktoré uvádzajú fantastické ceny, v ktorých bohužiaľ nie sú zahrnuté napríklad súdne poplatky (vo výške až 160€).

Aj tu však existuje alternatíva. Na Slovensku sa objavil unikátny projekt skupiny mladých právnikov a účtovníkov, ktorý ponúkajú založenie firmy on-line. Ako to funguje? Jednoducho – na webe je jednoduchá aplikácia, v ktorej vyplníte všetky údaje ako názov spoločnosti, počet spoločníkov, sídlo firmy a podobne. Tieto údaje sa automaticky spracujú a zašlú sa pracovníkovi spoločnosti. Ten vás obratom kontaktuje a po overení údajov sa môže pustiť do práce. Spoločnosť si jednoducho kúpite ako každý iný tovar v e-shope. Od tohto bodu vás už nemusí nič zaujímať. Vaša s.r.o. bude založená maximálne do 10 dní odo dňa nákupu.

Tento spôsob je však nie len oveľa jednoduchší a rýchlejší, ale predovšetkým lacnejší. To je dané predovšetkým tým, že údaje sú spracované automaticky a celý proces sa vyrieši hromadne aj s inými objednávkami. To robí založenie firmy oveľa lacnejším. Pohodlie na vašej strane je už benefitom navyše. Celé založenie si totiž vyžiada približne 10 až 15 minút vášho času. Navyše, nemusíte sa starať o vybavenie povolenia daňového úradu na založenie spoločnosti, ktoré platí od 1. októbra 2012. Spoločnosť ho vybaví za vás. Rovnako potešený budete, ak sa chystáte prejsť zo živnosti na s.r.o. Zrušenie živnosti je totiž v cene služieb.

Či už sa rozhodnete pre živnosť, alebo s. r. o. záleží od viacerých faktorov. Bežný strašiak mladých podnikateľov, v podobe drahého a časovo náročného zakladania spoločnosti, sa však už stal minulosťou.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273