• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Vedenie účtovníctva a účtovanie zriaďovacích nákladov

17/12/12 Tags: financie, uctovnictvo

Pred vznikom spoločnosti (tzn. zápisom spoločnosti do obchodného registra) môže dochádzať k výdavkom, ktoré so vznikom spoločnosti priamo súvisia (napr. poradenské služby, poplatky, odmena notára a pod). Ak hodnota týchto výdavkov prekročí limit pre zaradenie do dlhodobého nehmotného majetku (podľa zákona o daniach z príjmov), spoločnosť zaoberajúca sa na vedenie účtovníctva eviduje ako zložku nehmotného majetku na účte zriaďovacie výdavky.

Zriaďovacie výdavky musia byť účtovne odpísané najneskôr do 5 rokov od vzniku spoločnosti (môžu byť odpísané aj skôr). Pre daňové priznanie a do dane sa však zriaďovacie výdavky odpisujú presne 60 mesiacov. Zaúčtovanie odpisu: Odpisy dlhodobého majetku / Oprávky k zriaďovacím výdavkom. Odporúčame aj blog zameraný na Účtovníctvo a Dane. Viac na Vedenie účtovníctva a účtovanie zriaďovacích nákladov.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273