Rosatom ponúka európskym partnerom spoľahlivé a efektívne riešenia vo sfére jadrovej energetiky

V slovenskej metropole Bratislava sa 20. októbra uskutočnil 12. ročník konferencie SES 2015 – Bezpečná dodávka energie (Secure Energy Supply). Akciu usporiadalo Slovenské jadrové fórum v spolupráci s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Hlavnou témou konferencie bola otázka optimálneho mixu rôznych typov výroby elektriny v energetickej rovnováhe krajiny.
Konferencie sa zúčastnila predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková, predseda Trnavského samosprávneho kraja a bývalý riaditeľ jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach Tibor Mikuš, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR a bývalý minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a ďalší. Akciu navštívil slovenský premiér Róbert Fico.
Šéf kancelárie Rosatomu pre strednú Európu Vadim Titov vo svojom prejave zdôraznil, že za podmienok energetickej stratégie Európy, zameranej na znižovanie vypúšťania skleníkových plynov a udržanie rastu globálnej teploty, je jadrová energetika neodmysliteľnou časťou európskej energetickej rovnováhy.

Upozornil tiež na to, že polovica reaktorového parku európskych krajín sa priblížila k záveru svojej tridsaťročnej životnosti, takže sa vynára otázka nutnosti predĺženia životnosti prevádzkovaných jadrových elektrární a uvádzanie nových blokov do prevádzky.
Vadim Titov zdôraznil, že predĺženie životnosti jadrových elektrární umožňuje zabezpečiť ich výkon na ďalších 25 až 30 rokov pri porovnateľne nízkych nákladoch – približne v rozmedzí 10-20% z ceny, ktorú by stála výstavba nových reaktorových blokov.
„Máme značné skúsenosti a kompetencie v oblasti servisu a modernizácie JE s reaktormi VVER. V súčasnej dobe uskutočňujeme podobné projekty nielen u nás v Rusku, ale aj v zahraničí. V konzorciu s francúzskou spoločnosťou EDF sa zúčastňujeme modernizácie bulharskej jadrovej elektrárne Kozloduj a predlžujeme životnosť arménskej jadrovej elektrárne,“ uviedol manažér Rosatomu.

Keď Vadim Titov hovoril o výstavbe nových blokov, upozornil na skutočnosť, že Rosatom úspešne uskutočňuje projekty na výstavbu 30 reaktorových blokov v 12 krajinách, okrem iných vo Fínsku, Maďarsku, Turecku, Bielorusku, Indii a v Číne.

„Vďaka nášmu komplexnému návrhu na báze technológie VVER môžeme ponúknuť potenciálnym zákazníkom garantovanú cenu elektrického prúdu, čo nám umožňuje úspešne konkurovať nielen ostatným dodávateľom jadrovej energie, ale aj tradičným výrobcom elektriny,“ dodal.

Related Post