• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Poradenstvo pre interné účtovné oddelenie

06/02/13 Tags: účtovné závierky spoločností, uctovnictvo

Momentálnym trendom vo svete účtovníctva je outsourcing. Mnoho veľkých spoločností, však už dlhšiu dobu prevádzkuje vlastné interné účtovné oddelenie. To môže mať svoje výhody, predovšetkým v jeho flexibilite a internej komunikácii. Výhody interného účtovné oddelenia, je však možné využívať iba pri správnom nastavení procesov v ňom. Tie výrazne ovplyvňujú jeho konečnú efektivitu, predovšetkým pri veľkých nadnárodných spoločnostiach. Outsourcovať vedenie účtovníctva, je teda z tohto pohľadu výhodnejšie.

Nastavenie účtovného oddelenia

Pre spoločnosti, ktoré už účtovné oddelenie majú, je však samozrejme výhodnejšia jeho optimalizácia, ako prechod na outsourcovanie. Dôležitým prvkom je predovšetkým správne nastavenie účtovného softvéru v súlade s právnymi predpismi v oblasti účtovníctva. Tie sa často menia, preto je nevyhnutné tieto nastavenia kontrolovať.

Outsourcingové spoločnosti v tejto oblasti často poskytujú odborné poradenstvo pri nastavovaní softvéru a implementácii ERP riešení vo firme. Zveriť sa do rúk kvalifikovaných účtovných poradcov sa preto oplatí. Tým vám pomôžu s nastavením obehu účtovných dokladov, procesu ich schvaľovania a nastavenia kontrolných mechanizmov. V rámci služieb väčšinou poskytujú aj dohľad nad celým fungovaním účtovného oddelenia.

Medzinárodné účtovné výkazníctvo

Po zriadení samozného oddelenia by ste nemali zabúdať ani na ďalšie vzdelávania vašich vlastných pracovníkov. To zabezpečí, že vaše účtovné oddelenie bude bežať efektívnejšie a kvalitnejšie, pri menšej participácii outsourcingovej spoločnosti.
Pre spoločnoti ktoré vstupujú na nový zahraničný trh, je poradenstvo v oblasti účtovníctva nevyhnutné. Opäť predovšetkým pri nastavovaní procesov v účtovnom oddelení, ktoré musia rešpektovať miestne zákony a požiadavky. Dôležitou súčastou je aj nastavenie procesu centralizovaného výkazníctva. Pomocou neho budú všetky zahraničné pobočky automaticky pripravovať a odosielať jednotlivé výkazy a implementovať ich do jedného komplexného medzinárodného výkazu. Celý tento proces musí samozrejme prebiehať podľa medzinárodných účtovných štandardov IFRS.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273