• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Aké zmeny priniesla novela zákona o dani z príjmov 2013

16/01/13 Tags: daň z príjmov, dane, ekonomika, zákon o DPH

Privítali sme rok 2013 a s ním i novelu v zákone o dani z príjmov, ktorá vstúpila do platnosti k 1. januáru roku 2013. Pripomeňme si preto najdôležitejšie položky, ktorých sa zmena dotkne, aby ste hneď v novom roku neostali nepríjemne prekvapení.

V prvom rade daň z príjmov ovplyvní zrušenie rovnej dane, čo v praxi pre fyzické osoby znamená vymeraných 19 % zo základu dane do výšky 176,8-násobku sumy platného životného minima vrátane 25 % zo základu dane presahujúceho 176,8-násobok platného životného minima. V prípade právnických osôb sa jedná o 23% zo základu dane, zníženého o daňovú stratu.

Ďalej sa jedná o paušálne výdavky, ktoré ostávajú vo výške 40%, avšak sú obmedzené mesačným limitom vo výške 420 eur. Taktiež sa od nového roka sprísňujú podmienky pre uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku či manžela.

Zmeny sa dotknú i autorov a umelcov publikujúcich v novinách a časopisoch, a to možnosťou voľby zdaniť príjem zrážkovou daňou alebo podaním daňového priznania.

Veľmi výraznou zmenou je zrušenie možnosti predĺženia podania daňového priznania, preto pozor, daňové priznanie je nutné podať bezodkladne včas.

Zmenou prešlo i zdaňovanie výnosov zo štátnych dlhopisov, zavádza sa samostatný základ dane pre dividendy obchodných spoločností, zvyšuje sa suma oslobodenia pre získanie ceny alebo výhry a obmedzená bude od budúceho roka i možnosť uplatnenia daňového bonusu.

Od januára 2013 vstupuje do platnosti i novela zákona o DPH, ktorá zavádza do praxe nové opatrenia v boji proti daňovým únikom.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273