• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Vysoké Tatry pýcha Slovenska

17/08/12 Tags: cestovanie, cestovanie slovensko, cestovny ruch na slovensku, cestovny ruch slovensko, rekreacia slovakia

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severe Slovenska na hranici s Poľskom, vznikli v treťohorách, zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso).

Hlavným východiskovým uzlom, z ktorého sa dostanete do Vysokých Tatier, je mesto Poprad. Okres Poprad patrí z hľadiska cestovného ruchu k najvýznamnejším a najnavštevovanejším okresom Slovenska. Ponúka turistiku, rekreácie, liečenie a šport. Rozprestiera sa na území troch národných parkov bohatých na prírodné krásy s jedinečnou faunou a flórou. Nachádzajú sa tu mnohé kultúrno-historické pamiatky, ktoré sú znakom remeselnej činnosti a zručnosti tu žijúcich ľudí. Vynikajúce klimatické podmienky podmienili vznik klimatických kúpeľov, sanatórií a liečebných ústavov pre liečbu tuberkulózy a respiračných chorôb.

Vysoké Tatry sú najvyšším horstvom karpatského oblúka s neopakovateľnými prírodnými krásami, jedinečnou faunou a flórou, výbornými klimatickými podmienkami; stredisko zimných i letných športov, rekreácie, turistiky, kúpeľnej liečby, ale i chránené územie Tatranského národného parku s najväčším počtom pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov v Karpatoch.

Dĺžka hlavného hrebeňa Vysokých Tatier je 27 km. Z hlavného hrebeňa vybiehajú na juh bočné hrebene. V nich sa nachádzajú najvýznamnejšie štíty – Kriváň (2494 m), Končistá (2535 m), Gerlachovský štít (2655 m), Slavkovský štít (2452 m), Lomnický štít (2632 m).

Ak ste ešte neboli na výlete vo Vysokých Tatrách o čom veľmi pochybujeme, tak sa tam rozhodne nezabudnite vybrať pri vašich ďalších potulkách po Slovensku.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273