S príchodom mrazov niektoré pramene v Luhačoviciach uzavreli

Aj tento rok sa s príchodom mrazov niektoré pramene v Kúpeľoch (Lázních) Luhačovice uzavreli. Neznamená to však, že kúpeľní hostia, pacienti a návštevníci Luhačovíc prídu o možnosť vychutnať si svetoznáme minerálne vody, dopriať si kúpele, inhalácie, kloktanie alebo preplach dutín. Väčšina luhačovických minerálnych vôd v Kúpeľoch Luhačovice, a. s., je vedená „minerálkovodmi“ do kúpeľných zariadení, kde sú používané na jednotlivé procedúry, k dispozícii sú aj na pitie. Najvyhlásenejšia z minerálok Vincentka je k dispozícii všetkým návštevníkom celoročne na pitie aj v krytej rovnomennej hale a to ohrievaná aj studená. Navyše Vincentku čerpá zo samostatného vrtu aj akciová spoločnosť Vincentka, ktorá ju plní do fliaš a distribuuje po území celého Slovenska a Českej republiky, ale aj do ďalších krajín.

MUDr. Eduard Bláha, riaditeľ Kúpeľov Luhačovice, a. s. k tomu hovorí: „Naša spoločnosť sa stará o 10 hydrogénuhličitan-chlorido-sodných-jódových minerálnych prameňov, ktoré vyvierajú na území Luhačovíc. S príchodom mrazov, zvyčajne v decembri alebo v novembri, niektoré pramene uzatvárame z praktických dôvodov – aby nezamrzli. Na jar v máji sa koná slávnostné otváranie prameňov, ale samotné pramene sú prístupné už v marci. Prírodné liečivé pramene v Luhačoviciach sú voľne a bezplatne prístupné širokej verejnosti. Trvalá starostlivosť o nich si však vyžaduje značné finančné prostriedky, ktoré plne hradí akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice. Na zimu úplne uzatvárame pramene Dr. Šťastného a Nový Jubilejný. Ottovka v altánku sa tiež uzatvára, ale tá je v súčasnosti dlhodobo uzavretá z hygienických dôvodov (bakteriálne znečistenie). Vincentka a Aloiska sa na zimu neuzatvárajú a sú prístupné verejnosti v určených hodinách. Vincentka má navyše v zime vykurovanú halu a pre komfort hostí je v hale k dispozícii aj ohrievaná. Obvyklá otváracia doba Vincentky v zime je 7:30 – 11:00 a 13:00 – 17:30 hod. Aloiska je umiestnená v altánku a ten je bežne prístupný. Na rozdiel od Vincentky sa však návštevníci môžu napiť Aloisky aj mimo otváracích hodín a to u napájadla umiestneného na boku stavby, ktorá prameň zastrešuje.“

Prírodné liečivé pramene v Luhačoviciach

Z desiatich spomínaných minerálnych prameňov je svetovo známa práve Vincentka, ktorá je základným inhalačnom médiom vo väčšine inhalátorií v Českej republike. Jej účinok priamo z prameňa je však nenahraditeľný. Najznámejšími luhačovickými liečivými prameňmi sú tiež Aloiska, Ottovka a Prameň Dr. Šťastného, ​​ktoré sú voľne prístupné verejnosti. V septembri 2013 bol slávnostne sprístupnený prameň Nový Jubilejný. Ďalšie minerálne pramene využívané na balneologické účely sú Nová Čitáreň, Nová Janovka, Elektra. Zvyšné dva pramene v správe akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice nesú mená Jubilejný a Vladimír. Inšpektorát kúpeľov ich v roku 2015 označil za pozorované a záložné zdroje. V súčasnej dobe nie sú používané na žiadnu liečbu. Teplota prameňov sa pohybuje medzi 10 až 14 °C. Luhačovické minerálne vody sú považované za jedny z najúčinnejších v Európe. Majú vysoký obsah minerálnych látok a vynikajúce nasýtenie voľným oxidom uhličitým. Využívajú sa na pitné kúry, inhalačné procedúry a k minerálne kúpele. Minerálne pramene ako prírodné liečivé zdroje využívali ľudia odpradávna na liečenie chorôb a na posilnenie zdravia.

Vincentka

O zveľaďovanie mena Vincentka sa v súčasnosti delia dve spoločnosti – akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, ktorá má práva na kúpeľný spôsob využívania Vincentky priamo v Luhačoviciach a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na plnenie do fliaš a jej predaj. Vincentka je prírodná, veľmi silno mineralizovaná, uhličitá, jódová minerálna voda hydrogénuhličitan-chlorido-sodného typu so zvýšeným obsahom bária, bromidov, lítia, fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. V Luhačoviciach nájdeme celkovo tri pramene nazvané Vincentka: Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2.

Vincentka – minerálna voda pôvodného prameňa, predtým nazývaného ako Hlavný, je k dispozícii v rovnomennej hale vybudovanej v rokoch 1947 – 1948. Prameň bol pomenovaný podľa majiteľa tunajšieho panstva, grófa Vincenta Serényiho, ktorý sa zaslúžil o rozkvet kúpeľov. Kvôli výdatnosti 10 – 12 litrov za minútu sa v súčasnosti tento prameň už nevyužíva na fľaškovanie.

Nová Vincentka – druhý prameň má podobné zloženie ako pôvodný, ale vďaka výdatnosti 30 litrov za minútu je od roku 1991 využívaný ako zdroj pre fľaškovanie a stáčaný v akciovej spoločnosti Vincentka. Zároveň sa v tejto spoločnosti z Vincentky získava odparovaním koncentrát, ktorý sa využíva na výrobu doplnkových výrobkov radu Vincentka (NASALIS, hydratačný krém, zubná pasta) a ďalej soľ na výrobu pastiliek. Tento vrt je hlboký 35 metrov a pochádza z roku 1988.

Vincentka 2 – tretí z prameňov s výdatnosťou 40 litrov za minútu je situovaný západne od Jurkovičovho domu. Slúži ako rezerva na liečebné účely, ale zatiaľ (od r. 2011) nie je využívaný.

Minerálna voda Vincentka a rad produktov vyrobených na jej báze sa radí medzi najobľúbenejšie Luhačovické suveníry. Samotná Vincentka sa používa priamo pri výrobe sirupov a sprejov. Z Vincentky sa vyrába destiláciou koncentrát, ktorý sa používa na výrobu zubných pást a hydratačných krémov. Z koncentrátu sa ešte extrahuje soľ, ktorá sa používa pri výrobe pastiliek. Vincentku v 0,7 l fľašiach pre veľký záujem predáva aj samotná akciová spoločnosť Vincentka priamo vo svojej administratívnej budove v Luhačoviciach.

Práve zimné obdobie je hlavnou sezónou pre Vincentku a výrobky z nej. Vincentka sa osvedčila ako výborný prostriedok hlavne v zimných mesiacoch v období chrípkových epidémií a ochorení dýchacích ciest, kedy prináša úľavu v podobe zlepšeného dýchania. Neoceniteľným pomocníkom sa však Vincentka stáva aj pre alergikov, ktorým prináša úľavu celoročne a najviac v období peľovej sezóny. Táto minerálka pomáha k obnove prirodzeného prostredia nosných slizníc a zlepšovanie dýchanie.

Vincentka sa odporúča na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurenie pečene, diabete mellitus, chronickej pankreatitíde. Je vhodným doplnkom aj pre zdravého človeka, pomáha regenerovať vnútorné prostredie tela po nadmernej fyzickej aktivite (strate potu) – napríklad športe. Rovnako pomáha harmonizovať metabolizmus po nadmernom požití alkoholu, je prevenciou proti zubnému kazu u detí (0,25 l denne) a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre deti, tehotné ženy a rekonvalescentov.

Viac informácií je na www.lazneluhacovice.cz, www.vincentka.cz

Related Post