7 najčastejších chýb pred cestou na dovolenku

Bratislava, 22. mája 2012

Na dovolenku sa každý z nás netrpezlivo teší, pobyt v zahraničí však môže priniesť aj viacero problémov. Ak si chcete svoju dovolenku skutočne užiť, mali by ste sa na ňu poriadne pripraviť a nepodceňovať žiadne riziká. Prezradíme vám, aké chyby robia dovolenkári pred odjazdom najčastejšie. Budete sa im môcť vyvarovať a užiť si svoj čas odpočinku naplno.


1. Výber dovolenky na poslednú chvíľu

Najdôležitejším krokom pri plánovaní dovolenky je včasný nákup zájazdu či rezervácia ubytovania a dopravy. Prekvapivo najčastejším problémom je, že si ľudia nechávajú rezerváciu pobytu na poslednú chvíľu. Potom sú donútení vybrať si dovolenku už len z veľmi obmedzenej ponuky. „Pokiaľ majú ľudia na svoju dovolenku konkrétne požiadavky, mali by si pobyt objednať v dostatočnom predstihu, najlepšie tri mesiace pred plánovaným odjazdom,“ hovorí Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá je najväčším online predajcom zájazdov na Slovensku. „Týka sa to napríklad turistov, ktorí majú obľúbené lokality alebo cestujú s deťmi v skupine viacerých osôb. V prípade, že plánujete dovolenku iba v dvojici a nezáleží vám na tom, ktoré miesto navštívite, sú pre vás ideálne ponuky last minute zájazdov,“ doplnil Šidla.

2. Neplatné cestovné doklad

Povinnosť mať pri ceste do zahraničia cestovný doklad, pas prípadne občiansky preukaz, je pravdepodobne známa každému cestovateľovi. Je ale zarážajúce, koľko dovolenkárov si pred vycestovaním neskontroluje, či sú ich doklady ešte stále platné. Takáto nepozornosť vám môže veľmi jednoducho prekaziť vaše cestovné plány. Vybavenie nového dokladu bežne trvá 30 dní. Všetky cestovné doklady si navyše pred cestou skopírujte a kópie dobre uschovajte. V prípade ich straty totiž dokážu kópie výrazne urýchliť celý proces vybavovania nových dokladov.

3. Odjazd bez cestovného poistenia

Mnohí z nás žijú v presvedčení, že práve im sa na dovolenke nemôže nič stáť. Nepríjemná udalosť však môže na cestách zaskočiť každého, obzvlášť pokiaľ má v pláne stráviť svoju dovolenku veľmi aktívnym spôsobom. Odjazd bez cestovného poistenia by si mal každý dobre premyslieť. Vhodné je zabezpečiť si aspoň poistenie liečebných nákladov, cena základného poistenia sa pohybuje už od 0,70 Eur na deň. Táto poistka vám pritom môže ušetriť až stotisícové náklady za ošetrenie u lekára či pobyt v nemocnici. Každý by si mal individuálne zvážiť aj možnosti doplnkového pripoistenia. Pri cestách do zahraničia sa oplatí aj poistenie batožiny, zodpovednosti za škodu alebo poistenie opustenej domácnosti. Pre milovníkov adrenalínových zážitkov je nevyhnutná úrazová poistka, a to najmä pri dovolenkách spojených s adrenalínovými športmi či cestovaním v nebezpečnom teréne.

4. Nedostatočná finančný rezerva

Častou chybou mnohých cestovateľov je podceňovanie možnosti nečakaných finančných výdavkov počas dovolenkového pobytu. Ľahko sa tak môže stať, že ešte pred jeho skončením miniete všetky svoje úspory. V priebehu dovolenky vás môžu prekvapiť nečakané poplatky či pokuty, prípadne sa rozhodnete navštíviť niektorú z turistických atrakcií alebo si budete chcieť zakúpiť finančne drahší suvenír. V takom prípade je vhodné počítať s väčšou finančnou rezervou, či už v hotovosti alebo na bankovom účte. Napríklad viaceré autopožičovne v dovolenkových destináciách častokrát požadujú garanciu platobnou kartou. Je preto potrebné mať na účte dostatočný objem finančných prostriedkov, ktoré si autpožičovňa počas doby výpožičky zablokuje. Pred dovolenkou v zahraničí si preto vždy skontrolujte, či má vaša platobná karta medzinárodnú platnosť. Praktickým pomocníkom sú cestovné šeky, tie vám vymenia v bankách, zmenárňach či recepciách hotelov.

5. Zabudnuté lieky či dokumenty

Balenie si väčšina cestujúcich odkladá na poslednú chvíľu. To je však príčinou mnohých zabudnutých vecí, bez ktorých sa nezaobídete. Vážne problémy môžu spôsobiť napríklad zabudnuté lieky na predpis. Odporúčame preto s predstihom si vypracovať zoznam vecí, ktoré budete na dovolenke potrebovať. Univerzálne zoznamy je možné nájsť aj na internete. Najdôležitejšie sú, samozrejme, doklady, letenky, cestovné lístky a potrebné dokumenty. V batožine by vám nemala chýbať ani poriadne vybavená lekárnička, a to nielen s bežne užívanými liekmi, ale aj liekmi proti bolesti, zažívacím problémom či alergiám. Pokiaľ letíte k moru, nezabudnite si prípravky s obsahom panthenolu na spálenú pokožku a, samozrejme, náplasti a obväzy v prípade drobných zranení.

6. Nezabezpečený byt

Pred odjazdom na dovolenku by ste mali myslieť aj na to, že za sebou nechávate prázdny byt alebo dom. Odporúčame preto zaistiť sa proti prípadným krádežiam. Častou chybou bývajú zatiahnuté závesy na oknách, ktoré môžu byť jasným signálom toho, že v byte nikto nie je. Zároveň nie je vhodné spomínať na verejných miestach alebo sociálnych sieťach, že máte v pláne stráviť niekoľko dní v zahraničí. Zlodeji by mohli túto príležitosť využiť. Pokiaľ odoberáte dennú tlač, dohodnite sa so známym, aby pravidelne noviny zo schránky vyberal. Plná schránka totiž môže prezradiť vašu neprítomnosť. Zároveň nenechávajte náhradný kľúč schovaný pod rohožkou či na inom podobnom mieste. Radšej ho dajte zodpovednému susedovi alebo príbuzným. A pokiaľ máte o svoj majetok skutočne veľké obavy, môžete si zriadiť už spomínané poistenie opustenej domácnosti.

7. V zahraničí bez pomoci

Pokiaľ odchádzate do zahraničia na vlastnú päsť alebo plánujete samostatný výlet, mali by ste si dopredu zistiť dôležité kontakty. Uložte si do telefónu číslo asistenčnej služby, ktorá je často ponúkaná v rámci cestovnej poistky, alebo číslo na svojho delegáta. Zároveň je vhodné zistiť si v danej krajine telefónne čísla na ambulanciu, políciu, hasičov alebo tieňovú linku. Aby ste mohli v zahraničí telefonovať, nezabudnite si včas aktivovať roaming. „Ak sa na dovolenke dostanete do problémov, obráťte sa ihneď na vášho delegáta alebo recepciu vášho ubytovacieho zariadenia. Pokiaľ dostatočne neovládate svetové jazyky, vyberajte si pobyty so slovenským sprievodcom, ktorý vám bude pri riešení problémov nápomocný,“ hovorí Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk. V prípade núdze, napríklad pri strate pasu alebo nehode, by vám tiež mohlo pomôcť telefónne číslo na slovenské veľvyslanectvo či konzuláta. Potrebné kontakty nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

O spoločnosti Invia.sk

Internetová cestovná agentúra využíva kvalitný know-how svojej materskej spoločnosti INVIA.CZ, ktorá je najväčšou online cestovnou agentúrou v Českej republike. Cestovná agentúra INVIA.SK je autorizovaným predajcom zájazdov od viac ako 300 renomovaných a poistených cestovných kancelárií pôsobiacich na českom a slovenskom trhu.
Špičková technológia, znalosť cestovného ruchu a rýchlosť patria k dlhodobým konkurenčným výhodám spoločnosti. Vybraný zájazd si je možné objednať a kúpiť za rovnakú cenu ako v cestovnej kancelárii, ktorá daný pobyt zabezpečuje.

Related Post